jáára

Jaký může být důvod puknutí okna zevnitř?

Střešní okno, dřevěný rám, vakuové sklo 20let v pohodě, teď jedno okno prasklo zevnitř. Vysypalo se. Proč?
To jsem neviděl.
Edit:
No prasklo to vnitřní sklo.
A jen u jednoho okna. Je to střešák, to samý jak plastový okno, ale rám je z dřeva.

selhalo mi ssd (chvilku mi to trvalo)

Nejlepší odpověď
Kepler

Nemusí za to ani rámy, ani změny teploty. Na vlastní oči jsem viděl. jak se přede mnou rozprskla obyčejná skleněná miska z lisovaného skla a nevěřil jsem vlastním očím. Bez semenšího podnětu. Málem jsem uvěřil v duchy, či něco jiného nadpřirozeného. Pak jsem po tom pátral a dověděl jsem se, že jde o chybu ve sklářské výrobě, která se týká hlavně temperování skloviny. Lidově řečeno: zatuhne tam i nějaký naplesismus a ten se kumuluje až se vykumuluje.

Další odpovědi
Edison

Křížení rámů? Mohlo to překročit mez, kterou bylo sklo schopno vydržet.

orwell

Myslím si, že prasklo vlivem pnutí v materiálu při změnách teploty. Zažil jsem něco podobného u plastového okna. Tehdy v noci klesla teplota z několika stupňů pod nulou na –17 a ráno bylo dokonáno. Nevysypalo se, pouze se objevila prasklina ve tvaru S shora až dolů. Zajímavé bylo, že prasklo sklo vnitřní, nikoliv venkovní, kde bych to spíš očekával. Naštěstí se to stalo ještě v záruční době.

mosoj

Velký rozdíl vnitřní a venkovní relativní vlhkosti! a nepružné nebo málo pružné zasklení. Teplota s tím samozřejmě souvisí, ale tak, že ovlivňuje tu relativní vlhkost.

kristýnary

Ahoj, sklo může klidně prasknout samo od sebe. Mrkni se na https://www.du­mabyt.cz/rubri­ky/stavba/okna-dvere/muze-okno-prasknout-samo-od-sebe_27108.html je to tam pěkně vysvětlené. Nám se také stalo, že nám prasklo sklo v plastovým okně samo od sebe, tak jsem chtěla zjistit, jak je to vůbec možné.

jáára

Keplere, asi to tak bude. Nikde nic nezatéká, rámy jsou za 20 let dost stabilní, chyba skla mi přijde jako odpověď… Jsem to nikdy neviděl + další 4 lidi taky ne…

jáára

Orwell: Takhle v HK nemrzlo letos.

orwell

Letos to opravdu nebylo, ale před cca 8 roky a taky nebydlím v H.K. Takové teploty (i nižší) se u nás občas vyskytují, i když ne příliš často. Tuto zimu je to slabota – zatím. Tenkrát byla tuším takto mrazivá jediná noc. Teplotu jsem odečítal na klasickém okenním lihovém teploměru. Elektrickým bezdrátovým nevěřím, měl jsem tři a všechny kecaly, rozdíl klidně i 3°C. Teplotu kontroluji denně, ale nezapisuji to. Tohle si pamatuji právě díky té prasklině ve skle. Jiný důvod mě nenapadl. Bylo to v místnosti, kterou zrovna nikdo neobýval, takže mechanické poškození nepřicházelo v úvahu. Prasklinu objevila všímavá manželka při pohledu ze dvora, volaje: Tak tohle tam včera nebylo! Já bych si snad ani ten den nevšiml. Byla to první zima s novými okny. Reklamace byla tehdy uznána bez problémů.