tempestin

Jaký mrtvý jazyk je nejjednoduší?

Tím mrtvým nemyslím nějaký filmový, ale třeba hlaholici, staroslověnšti­nu apod.

Odpovědi
Kelt

Já bych řekl, že asi latina. Navíc k tomu můžeš sehnat materiály a můžeš se ten jazyk naučit a je základem pro ostatní jazyky. Na internetu můžeš najít informace o jazycích, které se nepoužívají – například manština a jiné keltské jazyky, ale pokud ten jazyk nikdo nepoužívá, tak by bylo zbytečné se ho učit. Takto můžeš shánět gramatiku aztéckého jazyka, jazyka Mayů , Inků , nebo zaniklé slovanské či germánské a jiné jazyky. Když budeš chtít, najdeš si základy třeba hlaholice nebo staroslověnštiny, pruštiny a pod. Ať si najdeš jakýkoli jazyk, vyber si jazyk, který se někdy používal, než nějaký umělý jazyk, jako je esperanto nebo něco podobného.
Já jsem pro latinu.

magorvkleci

můj názor je právě opačný
latina je velmi těžká – ale na rozdíl od všech ostatních (snad ještě hebrejština) je i dnes použitelná (medicína, historie, katolická církev)

mrtvý jazyk je podle definice myslím ten, kde nejsou mluvčí, který by jej znali jako jediný svůj jazyk – což mimochodem vlastně splňuje i esperanto :) (ale jsou mnohem chytřejší a nadějnější umělé jazyky (loglan, lojban))

nakonec jestli si vzpomínám dobře, tak rétorománsky a lužickosrbsky už taky nikdo nemluví jako jediným jazykem