Posspi

Jaký mikrofon vybrat pro nahrání hlasového podkladu?

Ahoj.

Mám v plánu rozjet na YouTube (případně jinde) takový projekt, ovšem k jeho realizaci potřebuji mikrofon. Vůbec se v audiu nevyznám, a proto se ptám tady. Denně pracuji s notebookem HP (jehož specifikace jsou zde: https://i.imgur­.com/zuFq8qC.png) a chci si pořídit mikrofon k nahrávání hlasu, který bych však zároveň mohl do notebooku připojit a skrze něj volat (Zoom, Skype), streamovat, případně jinak využít k hlasovému podkladu. Cenová relace je do 2,5 tisíc. Existuje kvalitní mikrofon v této kategorii? Vím, že si mám stáhnout Audacity, program na vylepšení nahrávky a odstranění šumu, ale co dál? Nahrávat budu doma, ne v žádném profi-studiu.

Nemám zrcadlovku ani kameru, a tudíž mikrofon ani na jedno z toho nebudu připojovat (takže žádný klopový). Nebudu natáčet vlogy (ani venku ani vevnitř), chci jen prostředek k nahrávání mého hlasu a případně kytary jako podklad do videa. Zvládne to můj notebook? Jaká značka audio-zařízení je nejlepší a co vše potřebuji k nahrávání? Chci za poměrně málo peněz hodně muziky a taky kvalitu – abych byl hezky slyšet, aby mikrofon něco vydržel a neodešel po měsíci.

Najdu takový? :)

Odpovědi
anonym

Ahoj Posspi, jednak jsi neuvedl jestli chceš stolní nebo ruční, ale předpokládám že stolní. Tady si projdi všechno, co k nákupu potřebuješ vědět: https://www.al­za.cz/mikrofo­ny/18843339.htm#cud=1. Tady jsou nějaké mikrofony do 2 500,–Kč: https://www.al­za.cz/nejproda­vanejsi-nejlepsi-mikrofony-k-pc/18868102.htm#f&li­mit=-1--2500&cst=null&cud=0&pg=­1&pn=7&prod=&sc=167. O to jestli to tvůj počítač zvládne bych se nebál, možná následné stříháním může být pomalejší. A jestli máš strach z toho, že odejde po měsíci, tak je přece v záruce.

Hlada

Pro srozumitelný přenos hlasu je rozhodující dozvuk místnosti. Jestli nechceš investovat do stavebních úprav, musíš mít mikrofon co nejblíž k ústům, aby bylo možné stáhnout citlivost vstupního předzesilovače tak, aby se dozvuk neuplatňoval. Nepotřebuješ žádné korekce ani „odstraňování šumu“. Mechanicky je nejlepší náhlavní nebo klopový. Nejlevnější je elektretový, potřebuje ale napájení +5V. Jestlli to vstupní zesilovač neumožňuje, kup dynamický. Nekupuj žádnou šibenici, žádnou maketu studiového mikrofonu s pop filtrem a pod. To je blbost pro efekt, v obyčejné obytné místnosti nemá žádný smysl.