Zacheus

Jaký mělo smysl rozdělování policie a četnictva?

Nejlepší odpověď
annas

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Cituji+z+http%3A­%2F%2Fforum.val­ka.cz%2Ftopic%2Fvi­ew%2F33681%2FPo­licie-vs-Cetnici+%3A

"Původem je to samozřejmě tradice. Policie vznikla na základě městských sborů, které řešily věci v působnosti města (tedy něco jako městská policie dnes) . Ty byly sloučeny a vytvořily policii (tu normální státní).

Četnictvo vzniklo naopak na základě armádních složek, které se staraly o ochranu území (původně před nepřáteli, později i před kriminálníky). Později byly původně v pevnostech dislokované jednotky rozděleny v malých počtech na jednotlivé „stanice“, aby byla zajištěna operativnost zásahu.

Četnictvo užívala většina zemí (počínaje třeba Ruskem a konče Španělskem, později se samozřejmě začaly funkce smazávat a některé kompetence se objevily u obou nebo se překrývaly.

Obecně četnictvo nepatřilo pod ministerstvo vnitra, spíše pod ministerstvo spravedlnosti, řízením a většinou věcí (třeba administrativně) patřilo pod ministerstvo obrany (opět ve všech zemích). Toto ministerstvo mělo v rámci své působnosti zřízeno oddělení pro četnictvo a toto oddělení zajišťovalo koordinaci činností s policií (ne tedy, že by nějaký policejní velitel mohl v rámci případy vydat rozkazy četníkům), a samozřejmě se soudy.

Situace byla poměrně složitá a spolupráce nebyla úplně ideální takže si četnictvo u nás vybudovalo vlastní zázemí (původně se žádalo o speciální vyšetření u policie) jako laboratoře, daktyloskopii a podobně. Jednotky četnictva byly zrušeny někdy po válce a část jejich příslušníků byla začleněna do VB.

V mnoha státech ale existuje dodnes a dělají v podstatě veškerou policejní službu na venkově a v malých městech, na rozdíl od policie četníci jsou vždy osoby se závazkem k armádě a podléhají tedy vojenským zákonům a obvykle bydlí v „kasárnách " (byť malých) a platí pro ně obvykle jen mírně upravené vojenské řády, proto jsou i jejich hodnosti většinou jen upravenými hodnostmi armády. “

https://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/kultura/ja­zyk-nejen-postak-zvoni-dvakrat.A170808_232­052_p_kultura_wag/dis­kuse/1?razeni=ti­me

Další odpovědi
Cvrčák

Četníci měli prakticky stejné postavení jako policisté. V současnosti mají četníci ve své kompetenci bezpečnost zejména regionální, například ve Francii. Policejní jednotky působí ve velkých městech.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Četnictvo

Schluker

Pokud se budeme bavit o nasi zemi, pak cetnictvo byl utvar zrizeny vojensky.

Obecne vsude jsou cetnici obdobou nasi statni policie a “ostatni policie” je obecni.

Zdroj: https://www.po­licie.cz/clanek/his­torie-cetnictva-a-policie-historie-cetnictva-a-policie.aspx?q=Y2hud­W09MTQ%3D

podger

Četníci byli ozbrojení čestní muži zastávající zákon. Policisté byli neozbrojená výkonná soudní moc