Avatar uživatele
Zacheus

Jaký mělo smysl rozdělování policie a četnictva?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Cvrčák před 370 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

https://www.google.com/…

"Původem je to samozřejmě tradice. Policie vznikla na základě městských sborů, které řešily věci v působnosti města (tedy něco jako městská policie dnes) . Ty byly sloučeny a vytvořily policii (tu normální státní).

Četnictvo vzniklo naopak na základě armádních složek, které se staraly o ochranu území (původně před nepřáteli, později i před kriminálníky). Později byly původně v pevnostech dislokované jednotky rozděleny v malých počtech na jednotlivé "stanice", aby byla zajištěna operativnost zásahu.

Četnictvo užívala většina zemí (počínaje třeba Ruskem a konče Španělskem, později se samozřejmě začaly funkce smazávat a některé kompetence se objevily u obou nebo se překrývaly.

Obecně četnictvo nepatřilo pod ministerstvo vnitra, spíše pod ministerstvo spravedlnosti, řízením a většinou věcí (třeba administrativně) patřilo pod ministerstvo obrany (opět ve všech zemích). Toto ministerstvo mělo v rámci své působnosti zřízeno oddělení pro četnictvo a toto oddělení zajišťovalo koordinaci činností s policií (ne tedy, že by nějaký policejní velitel mohl v rámci případy vydat rozkazy četníkům), a samozřejmě se soudy.

Situace byla poměrně složitá a spolupráce nebyla úplně ideální takže si četnictvo u nás vybudovalo vlastní zázemí (původně se žádalo o speciální vyšetření u policie) jako laboratoře, daktyloskopii a podobně. Jednotky četnictva byly zrušeny někdy po válce a část jejich příslušníků byla začleněna do VB.

V mnoha státech ale existuje dodnes a dělají v podstatě veškerou policejní službu na venkově a v malých městech, na rozdíl od policie četníci jsou vždy osoby se závazkem k armádě a podléhají tedy vojenským zákonům a obvykle bydlí v "kasárnách " (byť malých) a platí pro ně obvykle jen mírně upravené vojenské řády, proto jsou i jejich hodnosti většinou jen upravenými hodnostmi armády. "

https://neviditelnypes.lidovky .cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Cvrčák

Četníci měli prakticky stejné postavení jako policisté. V současnosti mají četníci ve své kompetenci bezpečnost zejména regionální, například ve Francii. Policejní jednotky působí ve velkých městech.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/ Četnictvo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Schluker

Pokud se budeme bavit o nasi zemi, pak cetnictvo byl utvar zrizeny vojensky.

Obecne vsude jsou cetnici obdobou nasi statni policie a “ostatni policie” je obecni.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/ historie-cetnictva-a-policie-h istorie-cetnictva-a-policie.as px?q=Y2hudW09MTQ%3D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
podger

Četníci byli ozbrojení čestní muži zastávající zákon. Policisté byli neozbrojená výkonná soudní moc

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost