Meggie2

Jaký materiál je nejlepší na stavbu domu?

Odpovědi
Emefej

To se liší podle místních podmínek. Může to být beton, cihly, tvárnice, kámen, udusaná hlína, dřevo, bambus, snih a řada dalších stavebních materiálů.

Keqler

Nejlepší je cihla. Proto je taky nejdražší. V Česku chce každý ušetřit, a proto se spíše staví z prefabrikovaných panelů (odtud pojem paneláky). Panely ale rychle nasávají teplo, takže v paneláku je přes léto vedro, a v zimě zase panel neizoluje. Takže zlatá cihla, ale ne každý si ji může dovolit.
V kamenných domech je tradičně zima, izolační vlastnosti nejsou ideální a na cihlu to taky vůbec nemá.
Dřevo je nejlevnější, tudíž si dokážete představit, jak je na tom s izolací, nemluvě o trouchnivění a stovce problémů spojených se dřevem.

Drap

Každému vyhovuje něco jiného, materiály a styly se většinou liší i podle lokalit. Já pokud bych si vybíral, tak by to bylo dřevo. Ovšem klasická roubenka, nebo srub. Dřevostavba určitě ne.

Jiří Bohumil

V současné době je možností mnoho. Osobně ovšem preferuji cihelné tvárnice (ne klasickou cihlu) jako jsou třeba Porotherm, Citherm a podobně. Mají poměrně velmi dobré tepelně izolační schopnosti, dostatečné akumulační schopnosti a jsou i difuzně propustné. Ale vzhledem k nynějším předepsaným požadavkům na tepelné ztráty objektů, je je většinou nutné ještě i navíc „zateplovat“ dodatečným opláštěním. To může být t.zv. kontaktní z EPS na zdi z vnější strany, překrytým perlinkou a s plastickou omítkou. Nevýhodou je, že toto zateplení není difuzní, takže vnitřní vlhkost z objektu hůře difunduje do vnějšího prostoru a bývá nutné častější a účinnější větrání. Aby se zabránilo takto vzniklým ztrátám, instaluje se pak větrání pomocí rekuperace, kdy teplý vzduch z místnosti, při větrání, předává své teplo zpět do vzduchu, do místnosti přiváděného z vnějšku.
Případně je možno toto dodatečné zateplení řešit ještě i t.zv. difuzně odvětrávaným systémem, kdy se do konstrukce přichycené na zdi, rovněž z vnější strany, vkládá tepelná izolace ze skelné, nebo čedičové vaty a tato se pak překrývá odvětrávaným obložením různého typu.
Cihelné tvárnice mohou být nahrazeny tvárnicemi „plynosilikátovými“ (Ytong a podobně). Ty mají sice o něco lepší tepelně izolační vlastnosti než cihelné, ovšem mají podstatně horší akumulační schopnosti.
Dřevostavby různého typu a provedení jsou dnes rovněž velmi často používané. Ale mají poměrně velkou nevýhodu právě v malých akumulačních schopnostech a jsou podstatně náročnější na údržbu a možné poškození vlhkostí a dřevo poškozujícími vlivy (plísně, houby, hmyz).