annas

Jaký máte názor na vulgarismy v literatuře či TV? Anketní otázka ještě nebyla položená.

Nejlepší odpověď
anonym

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

Jsou svébytným druhem verbálního projevu běžného života.
Jiná věc je samoúčelné nadužívání. Ale za daleko horší nešvar považuji prznění češtiny v ústech redaktorů i ostatních publicistů a novinářů.
P.S. Zde na Odpovědích se nejedná o žádnou reality show, takže na to pamatuje kodex, kde bychom se jich, pokud možno, měli vystříhat.

Další odpovědi
arygnoc

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

když do té atmosféry patří, proč ne?

jak by mohli současní autoři „citovat“ mládež?
Bez vulgarizmů asi těžko (považuji za vulgarizmus i oslovení „vole“).

Terryle

Dílo bez vulgarismů? Není to pravé ořechové.

Záleží na kontextu, na tématu a na stylu autora. Dá se psát nechutně a hnusně slušnejma slovama – a na druhou stranu i velesprostej výraz se dá použít tak nádherně, že se hodí a báječně text okoření. Osobně to „sofistikovaný“ a vkusný používání sprosťáren miluju a snažím se to naučit.

led

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

Odpoviem slovami herca Vladislava (Vlado) Müllera ne besede po predstavení a otázke učiteľky, prečo v prítomností detí v predstavení nadávajú:
„Ak mám vyjadriť citové rozpoloženie postavy v tej dobe (vojna), nemôžem sa vyjadrovať spisovne ako v škole. Musím hovoriť tak, ako hovorí moja postava v celej jej nahote“

eLx

Dílo bez vulgarismů? Není to pravé ořechové.

Jo, neuvěřitelně mě vyjebává, když ty zmrdi v TV mluvěj jak když serou (schválně, jak tohle bude zase nepochopený).

Ne, vážně. Je to součást jazyka, tak proč se tomu vyhejbat. Navíc, drsnější humor se bez vulgarismů neobejde. Třeba takovej south park by bez toho totálně ztratil grády (btw: v jednom díle zrovna tohle ironizujou, jakmile padne v televizi slovo SHIT, najednou všem přijde v pořádku to používat; stojí za zamyšlení).

fcoop

Jiný názor.

S hovnem to bývá jako s kořením.Když se to přežene,není to k jídlu.
Příbuzné s fackou – ta v pravý čas dokáže zázraky.

Natee

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

V příbězích určitého rázu by to bez nich prostě nebylo ono, stejně tak s filmy..

quentos

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

baghira

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

Deli

Neměly by se vynechávat, jsou důležité pro dokreslení atmosféry.

DusanOrlik

Dílo bez vulgarismů? Není to pravé ořechové.

filva

Snesu je, ale autoři by je mohli nahradit mírnějšími výrrazy.

led

A umelecká soutěž mezi Vrchlickým a Nerudou o nejvulgárnejší báseň o hovně…

Jaroslav Vrchlický dostal od svého přítele k svátku těžítko v podobě mramorového hovna.Básník se jednoho večera nad tím darem zamyslel a tuto úvahu:
H O V N O
Na mém stole leží od nedávna nový,zvláštní kus.
Je to věrně padělaný,lidský lesklý trus.
zvyšok:
http://www.cesky-jazyk.cz/citan­ka/jaroslav-vrchlicky/balada-o-hovne.html

jen menší vysvětlení – Vrchlický se prej vsadil s Janem Nerudou, kdo napíše na to téma (hovno) lepší báseň … no – Vrchlický podle pramenů zvítězil… :D snad zaslouženě. Každopádně Nerudovu verzi bohužel nemáme… :(

Je tohle vulgární?

Terryle

Áááá, to je úžasný! Škoda, že se TAKOVÝHLE básně nečtou ve škole. Věřím, že by pak spousta mladejch lidí brala i tu protivnou a nenáviděnou školní českou poezii úplně jinak.

To není vulgarita, to je právě to, co jsem myslela tím citlivým a nádherným zapracováním do kontextu… :o) Ještě jednou díky hrozně moc! Fakt to nemá chybu.