zeeue

Jaký máte názor na tzv. garantovaný příjem? (podrobněji v popisu otázky)

Princip garantovaného příjmu je velice jednoduchý: všem, kteří pobírají nějaké sociální dávky, invalidní či starobní důchody, by byly tyto příjmy odebrány a znovu přerozděleny mezi úplně všechny občany – bez ohledu na to, zda pracují, nepracují, pracovat nemohou či pracovat nechtějí. V ČR by to v hrubém přepočtu znamenalo na jednoho člověka nějakých asi 6.000 Kč. Pro pracující by se vlastně nezměnilo vůbec nic, stále by odváděli část svých vydělaných peněz jako daň do „státní kapsy“, která potom tyto peníze sype těm, kteří na ně z hlediska tohoto systému mají nárok. Pouze by to již nebyli jen někteří občané, ale úplně všichni.

Zastánci hovoří o větší svobodě, jistotě a spravedlnosti. Nejen že by si lidé mohli rozhodnout o tom, zda a hlavně v jaké profesi chtějí pracovat. Měli by také více prostoru ke vzdělávání, upravila by se platová nerovnost mezi pohlavími, zvýšila míra porodnosti a prodloužila doba strávená doma s dětmi. Výrazně by se také zjednodušila státní správa, snížila se přehršlá byrokracie sociálního systému. Dále se předvídá i snížení kriminality (snížení počtu somráků před Tescem :D) a růst podnikatelské činnosti (řada lidí se do podnikání nepustí kvůli finanční nejistotě, zda se podnik zdaří či ne). Cituji: „Bez strachu o dostatek financí by se lidé stali více kreativními a produktivními.“

Odpůrci vidí věc (nečekaně) zcela opačně. Ničím podmíněný příjem by podle nich mohl naopak omezit soutěživost a chuť lidí podnikat. Časem by rovněž mohl zvyšovat ceny, protože by rostly spotřební výdaje domácností (na druhou stranu – při současné dlouhodobější deflaci je inflace spíše vítána). Asi nejsilnější argument bývá snížení motivace lidí k práci. Cituji: „Nežijeme v ideálním světě, kde by měl každý zájem pracovat kvůli svému osobnímu rozvoji či potřebě vrátit společnosti to, co do něj investovala.“

Jsem také pracující člověk a osobně si myslím, že by garantovaný příjem přece jen motivaci k práci až tolik nesnižoval – např. jen za nájem platím 7.000 Kč, garantovaný příjem by tedy ani náhodou nepokryl moje současné veškeré výdaje a do práce bych tak jako tak musela, pokud bych si chtěla svůj současný životní standard zachovat. Věřím však spíše v pozitivní dopad garantovaného příjmu – zejména pro ženy, které chtějí zůstat v domácnosti (jejich finanční závislosti na muži, která často vede k psychickému domácímu násilí) a pro ty, kteří chtějí zůstat v domácnosti kvůli péči o milovaného blízkého. Ti, kteří pracovat nechtějí, protože se chtějí flákat, ty bych ze svých daní platila tak či tak, až na to, že v případě garantovaného příjmu by mne to asi štvalo méně ;) Jako jediný avšak výrazně negativní dopad zavedení garantovaného příjmu vnímám rapidní snížení starobního důchodu (v současnosti by to znamenalo o celou polovinu).

Jak to vidíte Vy?

odkaz na podrobný článek
https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/sest-tisic-korun-mesicne-pro-kazdeho-znici-garantovany-prije/r~1167fb6­6c9a611e584160025900fe­a04/

Nejlepší odpověď
Rokio

Jsem nezaměstnaný/á/student/důchodce a byl/a bych naprosto proti zavedení garantovaného příjmu

Jsem jednoznačně proti, protože tento systém by mě okradl o třetinu mého ID, který jsem si poctivě vyběhal.

Další odpovědi
xxx3

Jsem zaměstnaný/á a byl/a bych pro nejdříve garantovaný příjem otestovat, výsledky by potom rozhodly

Ta idea je v každém případě zajímavá, leč myslím, že je nutné to otestovat. Na druhou stranu testování (které v současnosti probíhá v různých městech v různých zemích) patrně nikde nebude možné provést v měřítku celého státu. Už víckrát se ukázalo, že věci které fungují v malém měřítku, ve velkém selhávají.

Kepler

Jsem nezaměstnaný/á/student/důchodce a byl/a bych pro nejdříve garantovaný příjem otestovat, výsledky by potom rozhodly

dudu

Jsem nezaměstnaný/á/student/důchodce a byl/a bych pro nejdříve garantovaný příjem otestovat, výsledky by potom rozhodly

Tzv, garantovaný příjem souvisí s nadcházející průmyslovou /digitální/ revolucí 4.0 a jeho aspekty jsou již testovány např. ve Finsku. Jde o jednu z variant, která může přicházet v úvahu jakmile až 60 procent pracovních míst nahradí roboti.

iamtheiam

Jsem zaměstnaný/á a byl/a bych naprosto pro zavedení garantovaného příjmu

Mc Merkurion

Jsem nezaměstnaný/á/student/důchodce a byl/a bych naprosto pro zavedení garantovaného příjmu

… špatná anketa: na otázku: „Jaký máte názor na tzv. garantovaný příjem?“ mi moc možností nedáváš … takže odpověď jsem vybral z kávové sedliny …
… ale vždyť u nás už fuguje, jen musíš bejt nepřizpůsobivá menšina …
… Rokio: … máš mé sympatie …

Emefej

Jsem nezaměstnaný/á/student/důchodce a byl/a bych naprosto proti zavedení garantovaného příjmu