Jaký máte názor na neustálé požadavky učitelů na zvýšení platů?

Rok co rok neustále slyšíme pořád nějaké stávky nebo stížnosti pedagogů na zvýšení platů. Přitom je průměrný plat pedagoga na základní škole 27 690 Kč, což dle mého názoru není málo. Chápu, že někteří učitelé stráví ve škole mnoho času, někdy až do večera anebo že se hodně nadřou a nemají to s dnešními dětmi jednoduché, ale na druhou stranu práce sama o sobě náročná není. Fyzicky se nenamáhají vůbec a díky moderním pomůckám mají učení jednodušší. A když si tak pamatuji některé své učitele, tak by si dle mého názorů nezasloužili ani polovinu z průměrného platu, neboť jsou i takoví, kteří učí velmi špatně a šikanují slabší děti. (znám z vlastní zkušenosti)

Nejlepší odpověď
xxx3

Jiné (prosím uveďte)

Tak si to můžeme vzít popořadě:
1/ Že se pravidelně mluví o platech pedagogů, je pravda, naopak nějaké stávky (aby to bylo hodné toho slova), se tedy opravdu dlouho nekonaly (a ty, které se konaly v minulosti, byly spíš takovým jemným škemráním o pozornost).
2/ náročnost práce se přece nedá poměřovat pouze výdejem energie skrz pohybový aparát. Pak by logicky mezi nejnáročnější zaměstnání patřila pouze ta vysloveně založená na těžké fyzické práci – horníci, kopáči, stavební dělníci apod., naopak takový neurochirurg by měl podle tohoto přístupu vlastně docela pohodu.
3/ že by používání „moderních pomůcek“ (není specifikováno, o co se má jednat) situaci učitelům nějak významně ulehčovalo, to je dost sporné. Třeba v chemii je rozhodně náročnější vymýšlet hodiny se zapojením moderních měřících přístrojů a demonstračními pokusy než drtit názvosloví a dělat výpisky z učebnice.
4/ co se týče dobrých a špatných učitelů, to je sporné taky. Sám na sobě jsem poznal, že se mé vnímání toho, jak byl který učitel kvalitní, dost posunulo. Ne, že by mě tedy někdo snad „šikanoval“, ale vím, že některé učitele, které jsem dřív vnímal jako upjaté suchary, v současnosti hodnotím lépe než ty pohodáře, kteří z nás nechtěli sedřít kůži (=bylo snadnější se flákat). Hodnocení kvality učitele je v každém případě značně ošemetná věc, promítají se do toho často protichůdné požadavky rodičů (víc volnosti x víc drilu), ale i vedení školy.
5/ Všechno, co jsem doposud uvedl byl především můj názor na věc, teď konkrétní data:
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD – zahrnuje přes 30 vyspělých zemích z celého světa – včetně naší země, kupodivu…) sleduje kromě mnoha dalších oblastí také prostředky, které jednotlivé země investují do svého školství. Znovu zdůrazním slovo INVESTUJÍ, protože kvalitní školství je v každém případě investicí do budoucna – to snad nemůže nikdo rozporovat. Naše země, se v tomto ukazateli krčí na posledních místech.
https://data.o­ecd.org/edure­source/public-spending-on-education.htm
To jsou tvrdá data. A jak se to projevuje prakticky? Prostě tak, že už celkem dlouho NEJSOU LIDI. V posledních letech tento problém ještě akceleroval. Ve školách jsou dnes vděční téměř za jakoukoli osobu, která je ochotná učit. Čím je to způsobené? Tam je faktorů více (např. nízká prestiž oboru), ale finance k tomu nepochybně náležejí také. V zemích, kde má školství vysokou úroveň, patří zaměstnání učitele k dobře hodnoceným profesím, o které je zájem i mezi uchazečí o VŠ vzdělání. U nás je pedagogická fakulta nezřídka volbou „jistoty“, kam lze nastoupit, když to nevyjde jinam (nicméně to neplatí pro všechny její obory). Z absolventů pedagogických fakult jde učit přibližně polovina a z té poloviny ještě podstatná část po pár letech odchází mimo obor.
Jestliže budeme chtít v naší zemi školství, které bude atakovat špičku, pak to nelze dělat zadarmo. Jistě je pravda, že větší investice do školství se nemůže projevit tak, že se „účům“ přidá 10 procent k platu a další rok budou v mezinárodních srovnáních ve všem o 10 procent lepší výsledky. Tady leží ten zakopaný pes. Nastartovat kvalitní reformu školství bude stát asi dost peněz a výsledky se nedostaví během jednoho, ale ani dvou volebních období. Je tedy pravděpodobné, že se to bude flikovat jako doposud a hasit se budou jen ty nejpalčivější problémy. To bylo velmi stručné nastínění problematiky financí v českém školství.
Lidem se ale do hlavy obtiskne patrně to, že zpovykaní účové chtěj zase prachy (učej blbě, jen pár hodin denně, prázdniny, atd.) a co si maj co stěžovat, ať jdou teda makat jinam…

Další odpovědi
Kepler

Plat pedagogů by se měl zvýšit

Tvrdit, že práce pedagogů není náročná, může jenom ten, kdo si k takové práci ani nepřičichl. Já bych tu práci nechtěl ani za 35 litrů.

Mc Merkurion

Jiné (prosím uveďte)

… dobrému bych klidně přidal, a těm ostatním ubral … jenže to by pak ve školství kromě uklízeček nikdo nezbyl …

Bur

Někteří berou až moc a měl by se snížit

Je tady dost obyvatel kteří mají minimální mzdu a taky si nestěžují.

ivzez

Plat pedagogů by se měl zvýšit

Stížnosti na to, že někteří učitelé berou až moc, je podle mne
důsledkem podhodnocení práce učitelů. Někteří z těch nejlepších
ze školství odcházejí kvůli tomu, že by nedokázali uživit rodinu.
Ve školách potom učí lidé bez aprobace…

Nejlépe to vystihl Kepler.

Jan Kunčar

Plat pedagogů by se měl zvýšit

Je to celkem jednoduchá posloupnost: více peněz do školství – bude se hlásit více uchazečů – bude možnost si mezi nimi vybrat ty nejlepší – ředitelé škol budou mít možnost schopné učitele dostatečně odměnit – za více peněz nebudou muset vykonávat ještě druhé zaměstnání – celkově se zlepší úroveň výuky.

autacek

Plat pedagogů je přiměřený

Pokud mají zhruba tolik, kolik činí průměrná mzda, tak to není vůbec špatné. Sice se to docela těžce posuzuje, zdaleka to nejde brát tak, že mají dvě měsíce prázdnin, resp. k těm letním si připočítejte další měsíc volna což jsou ostatní prázdniny a státní svátky, uvažte, že výuka dětí netrvá osm hodin denně, no a odečtěte fakt, že mimo výuky učitel dělá i další činnosti s výukou a školou spojené, které však pokud již nějaký rok učí má více méně zmáklé, i to, že mnohdy jediná věc které rozumí, je pouze a jen ten jeho obor, tedy například učivo základní školy a že dělá celý život to, co jej baví a co má rád (logicky, kdyby jej to nebavilo a nenaplňovalo, tak by to nemohl dělat). A teď mi řekněte, kdo z Vás to má 😉

To ani nezmiňuji fakt, že na rozdíl od některých úředníků státní správy, učitelům většinou nic nebrání podnikat, tak že pokud mají chuť a schopnosti, mohou se realizovat i tímto způsobem. Ten kdo jen pasivně čeká, že mu bude zvýšena životní úroveň tak nějak sama od sebe, ten se načeká a vlastně si to ani nezaslouží.

Arne1

Plat pedagogů by se měl zvýšit

Zkus se zamyslet nad tím, zda je plat učitele který má vzdělávat bandu nevychovaných lidských mláďat adekvýtní k náročnosti (a k rizikům) ?

Klaproth

Plat pedagogů by se měl zvýšit

hapiky

Jiné (prosím uveďte)

Plat učitelů by se měl zvyšovat jen tehdy, když jde ekonomika nahoru alespoň o 2%.

Rokio

Plat pedagogů by se měl zvýšit

Pedagog je nejhůře placené vysokoškolské zaměstnání. Podle mě by měli mít plat minimálně v průměru kolem 30.000 hrubého.

Učitelé vychovávají další generaci a dobrý kantor může výrazně ovlivnit budoucnost žáků, které učí.

Z toho plyne, že by podle mě měli mít ještě o něco přidáno.

zvonisek

Plat pedagogů by se měl zvýšit

Rado Sael

Někteří berou až moc a měl by se snížit

anonym

Myslí že jsem nenapsal, že to práce náročná není. Sám jsem napsal, že pro NĚKTERÉ učitele, ne všechny práce náročná je, že bývají ve škole do večera, znal jsem učitelky, které svou práci brali velmi vážně. Je mi jasné, že to musí být práce náročná na psychiku, přece jen učit ty dnešní děti není vůbec jednoduchá věc. Napsal jsem jen, že to není práce náročná fyzicky. Člověk, který se fyzicky těžce dře dostane mín. Ale o tomto by se mohli vést spory. Každopádně mi příjde jako naprostý nesmysl tvrdit, že takový učitel výtvarné a hudební výchovy, který odučí 8 hodin týdně by měl dostat ještě přidáno, protože to poměrně jednoduchá práce je za nadstandartní plat. Proto bych osobně přidával platy učitelům jen některým, podle odučených hodin týdně, předmětů které učí a taky samozřejmě výsledků žáků, které učí, protože nevidím žádný důvod proč by učitel u něhož propadá 50% třídy měl dostat přidáno, v takovém případě nemusí být totiž vina na straně studentů. Pak co se týče těch moderních pomůcek, tak například interaktivní tabule, skuste vyvrátit, že jim to práci neulehčuje. Co si tak já pamatuji, tak většina učitelek přišla, pustila zápis na tabuli a měla hodinu odučenou. To složitá a náročná práce opravdu není. Pak co se týče šikany studentů od učitelů, tak s tímto mám vlastní zkušenost, kdy zakomplexovaná učitelka tělocviku si potřebovala vylévat vztek na slabších žácích, samozřejmě osobně jsem byl svědky i šikany učitelů od žáků. V obou případech je to svinstvo a mělo by se to řešit.

xxx3

Člověče nešťastná, bylo by fajn zjistit si nějaké reálné informace o tom, jak to ve školách funguje, ještě před tím, než to budeš chtít nějak rozebírat. On sice prakticky každý do školy chodil, ale pohled žáka zdaleka nezahrnuje celou realitu. Já myslím, že je nesmyslné pořád rozebírat, že je to fyzicky méně namáhavá práce (to všichni beztak vědí). O to přece vůbec nejde (nehledě k tomu, že mnohý řemeslník si vydělá i s náročnou fyzickou prací víc). Jak by sis to přidávání platů jen některým učitelům představoval? Podle odučených hodin? To je přece normální už dávno. Učitel se zkráceným úvazkem dostává menší plat. Moc nechápu tu zmínku o výchovách. To má znamenat, že učit hudebku je oproti matice naprostá pohoda, takže těm šumařům můžeme dát míň? (a to snad nemusím dodávat, že většina českých učitelů má aprobaci na alespoň dva předměty, takže čistých „hudebkářů“ bude jako šafránu. Beztak pochybuji, že by to chtěl někdo dělat na celý úvazek). I v dnešní době může ředitel školy přidělit učitelům, které považuje za nadstandardně kvalitní, osobní ohodnocení, takže možnost diferenciace tu je. Musím ale znovu zdůraznit REALITU (díval ses vůbec na ten odkaz statistiky OECD?): české školství je ve srovnání s naprostou většinou ostatních vyspělých zemí podfinancované, z toho plyne, že u nás učitelé asi nejsou placeni nadstandardně, nýbrž podstandardně – to je prostá logika.

ivzez

Opravuji:
Přímá vyučovací povinnost: 8 hodin
Úvazek: 16 hodin (ze 40)
Plat: necelá polovina průměru (nechce se mi to počítat přesněji)

ivzez

@Arciuber,
ten průměrný plat je míněn na plný úvazek,
který i u učitelů činí 40 hodin týdně.

Učitelé vykonávají řadu prací, které není nikde vidět,
vidět je jenom přímá vyučovací povinnost.

Učí-li někdo jenom 8 hodin týdně, má zkrácený úvazek
a bere o něco málo víc, než třetinu toho průměru…

anonym

Vidíte, ale přesto si stěžují i takoví učitelé. A krom toho souhlasím s Burem. Je přece hodně povolání, kde je třeba zvýšit plat. Pedagogika není dominantní povolání ani nijak vícecenné. Ano dělají důležitou práci, ale to některé jiné práce taky.

ivzez

Učitelům svěřujeme své děti. Mělo by nám záležet na tom, kdo je bude učit, a na tom, aby je učili kvalitní učitelé.

A měli bychom jejich práci umět i ohodnotit.

ivzez

Investici do školství (včetně platů učitelů) vnímám jako investici do budoucnosti národa.

anonym

Ale notak vždyt je to směšné. Já bych řekl, že dostávají nadstandard. Nikdy jsem ještě žádného učitele o hladu neviděl. Na dobré oblečení mají, hodně z nich jsou taky při těle a jí často. Na drahé dovolené mají taky, kolikrát jsem už slyšel mluvit učitelku o tom jak se chlubí, že si pojede o prázdninách na Kypr a podobně. A kromě toho, ono učit není jen o penězích, všichni věděli do čeho jdou a učitelé nikdy neměli dobré platy. Učit novou generaci má být úděl a životní cíl, něco dokázat a být na to pyšný a ne jen hrabat peníze. O tomhle to povolání není a pokud ho ta někdo bere, potom to není dobrý učitel. Ti nejlepší učitele co jsem znal si hodně stěžovali, že by mohli dostat přidáno ale přesto neodešli, protože je jejich práce naplnovala. A taky navíc, učitelů je v dnešní době tolik,mnoho z nich i nezaměstnaných, že by byla hloupost jim přidávat. Přidávat by se mělo povoláním, kterých je málo aby se více lidí motivovalo do toho jít. Například ubývá zedníků nebo lidí na stavbách a nová generace nepřibývá. Jsem tedy zvědav kdo nám bude za 20 let opravovat domy a silnice a kdo bude pokrývat střechu. Kdysi lidi uměli aspon půlku z toho, dnes už nikdo nic neumí, hlavně že děti umí Lineární rovnice nebo grafy souvětí, protože tyhle věci v životě vážně použijí.

xxx3

Tak ještě jednou: Viděl jsi tu statistiku OECD? V mezinárodním srovnání naši učitelé přeplácení prostě NEJSOU, právě naopak. Jestli je měřítkem standardního platu to, že člověk ještě není o hladu a všechno ostatní je nadstandart, pak je asi zbytečné cokoli dalšího vysvětlovat. Jinak je to zase snůška ničím nepodložených dojmů – třeba ten o přebytku učitelů......

ivzez

27 tisíc není nadstandard a není to
průměr jenom učitelů.

Ale klidně si ponechte svůj názor,
přesvědčovat Vám nemíním.

Mc Merkurion

… jak jsem psal, dobrým učitelům bych přidal, ale těch jsem potkal a potkavám málo, hlavně když si nějaká učitelka výtvarky léčí mindráky a klukovi, co má samý, navrhne čtyřku, prostě zakomplexovaný až hrůza …

ivzez

Takové ještě existují?

Mc Merkurion

… ano, i v dnešní době bohužel ano … a o těch primárně mluvím, o správných kantorech ne …

ivzez

Už jsem hodně dlouho takovou učitelku nepotkala → naposledy, když jsem do školy chodila já. Mezi kolegy jsem nikoho takového neměla.

Rokio

ivzez: Nechci tě urazit, ale myslím si, že jsi velmi náročná, pokud jde o kritéria zařazení pedagoga do dobrých učitelů. Podle mě dobrých učitelů/učitelek jsou 3/4 a pouze pár procent kantorů jsou vyloženě špatní. Dobrý žák se spokojí s většinou učitelů.

ivzez

Rokio,
neurazil´s mne, ale ze sebe jsi udělal…
(Přečti si tu diskuzi ještě jednou.)

ivzez

PS:
Podle mne učitelům křivdíš.

Neznám sice zdaleka všechny, ale pár škol jsem prošla a těch špatných je podle mne mnohem méně než 1/4…

Mc Merkurion

… četl jsi to pořádně ??? …