Jaký máte názor?

www.novinky.cz/do­maci/292061-rath-chce-regulovat-bojova-plemena-psu.html
Doplňuji:
Pan Rath t.č. ve vazbě, se snaží zviditelnit a zasloužit si svůj nemalý příjem do věznice! Bez ohledu na fakt, že bojová plemena jako taková neexistují, je problém regulace chovu a držení určitých (v každé zemi jiných) plemen zdá se neřešitelný, je to zaručeně způsob, jak vyvolat bouřlivou diskuzi a vzbudit pozornost široké veřejnosti i médií. Znalci na práva se shodli na tom, že dosavadní znění občanského zákoníku plně dostačuje k potrestání nezodpovědných majitelů nebezpečných psů.

Nejlepší odpověď
Alesh

Na tu regulaci psů nebo i na ty další jeho výpotky?
Už z principu je to stěží uplatnitelné a vznikne z toho nepochybně další zákonný paskvil. Vyjmenuje se několik ras, která jsou jakoby bojová. Pak je otázka, co kříženci? Co je ještě natolik nebezpečný kříženec a co už je bezpečný kříženec (trochu takové Norimberské zákony pro psy). Pak se bude diskutovat jako jestli Německý ovčák je bojové plemeno nebo ne, k tomu vylezou statistiky, že nejvíc pokousaných má na svědomí jezevčík. Nepochybně televize bude mít téma tak na měsíc, kde bude ukazovat ty tragické případy, které by se nepochybně staly tak jako tak, i kdyby si ten majitel pořídil nějaký ten povolující papír. Výsledek bude další zákon, který na první pohled bude vypadat skvěle a spousta lidí ho nadšeně přijme. Případy napadení však v zásadě neubude, pokud ano tak to bude mizivé procento. Ale zas x lidí bude muset jít na nějaký ten úřad, tam zaplatit nějaký ten poplatek atd. Nejsem pejskař, čili bych v klidu mohl zvednout pro toto ruku, ale neudělám to, protože si myslím výše uvedené.

Další odpovědi
Vendys2

Pan Rath očividně nemá co dělat :D
Brácha má 2 anglické mastify a jsou vycvičenější než většina yorkšírů. Myslím si, že pokud má člověk zkušenosti se psy a dokáže je dobře vycvičit, tak to vůbec nemusí být nějak regulované.
Není to dlouho, kdy jsem šla s mým psem (labrador), přiběhl k nám pudl – já ještě na jeho majitelku, že mu můj pes nic neudělá – a najednou ten „malej záškodník“ mu skočil za krk a zakousnul ho.
Takže jestli nějaké omezení, tak i na ty „gaučáky“ ;)

beer

Zůstanu u psů.
Je to jedna možnost ke zvážení. Jinou možností ale je doložení chovatele o způsobilosti k chovu bojových plemen (nařídit zkoušky,praxe,at­d.). Tady je totiž ten problém – v chovatelích !!
Doplňuji:
Znalci na práva nejsou znalci psů, ani psychiky lidí )) Problém je tedy i jinde, než u pravníků. Konkrétně psychotesty chovatelů by podle mne měly být velmi přísné.
Jenže – kdo má dnes prachy, získá bohužel vše. Chtělo by to tedy zpřísnit i další zákony..

anonym

Bojová psí plemena jsou problémem už dost dlouho. Smutné je, že nikdo z poslanců zatím nereagoval na četná napadení, které mají tito psi na svědomí.
My Davida Ratha nemít, tak by se to neřešilo další řadu let.
Souhlasím s beerem, že problém s bojovými plemeny není tolik o psech, ale hlavně o jejich majitelích. Ti by měli skládat zkoušky o způsobilosti takového psa vlastnit.

anonym

ad ocko: my Dr.Ratha nemít, tak by náš stát neměl kdo okrást o mnoho milionů! Evidentně nerozumíš dané problematice, ale beru tvůj názor jako typický názor laika, který má obavy z „bojových“ plemen a hledá oporu v Parlamentu. Termín „bojová psí plemena“ používáš dost často na to, že ani nevíš, o která by se měla jednat v případě, že by se dostalo sluchu Rathovi. Rotvajler, německá doga, boxer, dobrman, středoasiatský pastevecký, jihoruský ovčák, slovenský čuvač, komondor, bulmastif, americký staford, luisianský leopardí pes, bloodhaund, tosa inu, rhodhézský ridgeback, vlkodav…to vše jsou u nás celkem běžně chovaná plemena. Které bys navrhovala na index?

anonym

ad www: rozlišujeme chovatele a majitele. Pokud prodám jako chovatelka někomu štěně, nezodpovídám nadále za jeho výchovu, která leží plně na majiteli.

anonym

Rath rozhodně není ani veterinář ani kynolog! Bojová plemena? Která to jako mají být? Ve Velké Británii je např.stafordšírský teriér používán běžně jako canisterapeutický a rodinný pes a v Německu je řazen mezi „nebezpečná“.
Na Slovensku mezi „nebezpečná“ plemena zařadili i plemena (tornjak) která se tam nikdy nevyskytovala ani nechovala a jedná se pastevecké plemeno, tedy něco jako čuvač. Pokud nějaký laik rozhodne „od stolu“ není to dobré a zažene to skutečné kriminální živly do ilegality. Velmi dobrá úvaha je od Alesh, který přestože konstatuje, že není pejskař, si zachoval zdravý úsudek a rozumný názor. Plemena, která historicky můžeme považovat za „bojová“ jsou zápasničtí psi, kteří v historii bojovali v arénách proti jiným psům. Tito psi byli podle daných pravidel během zápasu ošetřováni majitelem soupeře a při jakémkoliv náznaku agresivity proti člověku (majiteli soupeřícího psa nebo rozhodčímu) byli diskvalifikováni. Tito psi (pit=aréna, takže psi typu pitbul atd.) byli
po generace šlechtěni k soupeření se psy event.jinými zvířaty, ale nikdy proti lidem. Zneužití německých ovčáků, které začala používat armáda a rozvíjet
u nich agresivitu proti lidem je zajímavé téma. Původně ovčácké plemeno, které pro svou původně vstřícnou povahu, a která nemá velké problémy se změnou psovoda bylo zneužito ve druhé svět. válce a v následujících letech.
V první svět. válce toto plemeno využívali spojaři a zdravotníci. Budeme něm.ovčáka řadit mezi bojová plemena? Našimi zákony je dostatečně ošetřena zodpovědnost majitele
za škodu způsobenou zvířetem v jeho vlastnictví. Pan Rath se dobývá
do otevřených dveří, jeho iniciativa je pouhý populismus.

Drap

Překvapuje mne, jak místní zasvěcerní odborníci mluví o „bojových psech“ co to je? Která to jsou plemena ? Žádný bojový pes neexistuje. Toto jsou uměle utvořená označení novináři, aby zvýšili prodejnost svých plátku. To samé jso plemena v legislativách některých států označována jako nebezpečná. Žádný pes neni bojový, ani nebezpečný. Až výchovou a zacházením se z něho bestie může stát. Vždy je to na majiteli.
Stačí se podívat do statistik. Nejvíce lidí je pokousáno od malých plemen, jezevčíku, různých malých kříženců a podobně. Stejně je to ale způsobeno nezodpovědným majitelem.

anonym

Drap: díky! Za ta plemena v ohrožení Rathem!