Avatar uživatele
Pokročilý

Jaký mají papoušci senegalští zrak ???

Myslím tím jestli vidí barevně a jak zaostřují, jestli třeba nevidí rozmazaně...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Všeobecně o papouščím zraku:
"Jako rychlí letci musí papoušci velmi dobře vidět. Vnímají svět o něco víc barevnější než my. Předpokládá se, že na určité barvy reagují zvlášť, například jsou papoušci, kteří odmítají červené věci. Papoušek vnímá 150 jednotlivých obrazů za vteřinu, člověk jen 16."

Doplňuji:
Zdravý papoušek tedy vidí barevněji než člověk a jeho oko zaostřuje dokonale. Vezmi si jen příklad, kdy papoušek vybírá ty nejmenší pochoutky ze směsi krmení naprosto přesně ))

Zdroj: http://papousci.webz.cz/zajima vosti/smysly.php

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

O papouščím zraku pouze obecně:

Na zrak spoléhá většina papoušků jako na jeden z hlavních smyslů. Můžeme dokonce říci, že na svůj zrak spoléhají papoušci ještě více než my. Pokud se podíváme na poměr velikosti očí k hlavě, zjistíme, že je mnohem větší než u lidí či savců. Jejich zrak vyniká svou ostrostí. Větší plocha oka dovoluje, aby byla na sítnici promítnuta větší část obrazu. A rozdíl v kvalitě vnímaného obrazu je skutečně výrazný. Vezmeme – li si například lidské oko, zjistíme, že obsahuje 147 tisíc tyčinek (zvláštní světločivé buňky v oku) na jeden čtvereční milimetr. Oko papoušků může oproti tomu mít těchto buněk v oku až dvojnásobek, tedy více než tři sta tisíc tyčinek na milimetr čtvereční. V ptačím oku je navíc téměř každá tyčinka propojena vlastním nervovým spojem přímo s mozkem, u oka lidského slouží jeden nervový spoj téměř sedmi buňkám.
Zajímavostí je, že papouščí oko vyplňuje orbitu (kostní oční jamku) téměř dokonale, proto u papoušků nepozorujeme výrazný oční pohyb. To potom musí kompenzovat v extenzivním pohybu krku a hlavy.
Dalším pro nás nezvyklou schopností je možnost papoušků vědomě ovládat stažení a roztažení zornice. Proto často vidíme u agresivních nebo naopak nadšených papoušků rychle stahování a roztahování zornic.
Časté naklánění hlavy na bok je další zvláštností papoušků. Studie ukázaly, že mnoho jiných ptáků také preferuje při setkání s novým objektem jeho prozkoumání periferním viděním, než přímým pohledem. Ukázalo se, že tak získají ostřejší a kvalitnější obraz.
Ptáci jsou také schopni vidět ultrafialové paprsky. Jsou schopni vnímat světlo pod 400nm vlnové délky (světlo je ve své podstatě záření, které se šíří ve vlnách, proto se k jeho měření používá jednotka vlnové délky). Tyčinky v oku jim navíc chrání speciální buňky, které brání poškození UV zářením.
To se může zdát celkem nedůležitým faktem, ale pokud si to spojíme se skutečností, že papouščí peří odráží UV záření, zjistíme, že pro lidské oko na první pohled stejní jedinci různého pohlaví, mohou být sami sebou vnímáni ve zcela „jiných barvách". Některé druhy ovoce navíc odrážejí tím více UV paprsků, čím jsou zralejší, což jim pomáhá při hledání potravy.

Zdroj: http://www.papousek.net/vseobe cne-tema/248-papousci-smysly

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1221
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.