JájsemRaibek

Jaký má význam zapojení druhého proudového chrániče?

Viděl jsem video o zapojení proudového chrániče – Fí čka.
Dobrá, přívod na fíčko a z fíčka vývod na řadu jističů. Dobrá ochrana zapojena.
Ale co mě velmi překvapilo, bylo zapojení 2. řady jističů. Normálně bych ze vstupu 1. fíčka zapojil na vstup 2. fíčka a na druhou řadu jističů, jenže tady zapojoval jinak.
Z vývodu 1. fíčka zapojil na vstup 2. fíčka a výstup 2. fíčka na jističe.
Takže jaký je smysl tohoto zapojení? Vždyť druhou řadu jističů ochrání 1. fíčko nebo se pletu? K čemu to druhé?

Odpovědi
Edison

Řazení chráničů za sebou má význam jen v případě, že na přívod dáš třeba 500mA a za něj pak odpovídající obvodům. Ta pětistovka na přívodu krááásně ochrání vedení a svorky (typicky od svodů a tím od požárů od vedení, i když na tom není nic připojeno, přitom zbytečně nepadá, zatímco ty třicítky za tímhle pohodlně chráněj přístroje. Jinak dvávat stejné chrániče za sebe je nesmysl. Co se ale dělá, a dnes je vyžadováno, samostatný chránič na světla. Ten ale není za jiným stejným chráničem. Ono ale dnes, kdy už musí být na chrániči vlastně celá instalace předřazovat další chránič mi přijde jako nesmysl. Pětistovka mě napadá… v hlavním k podružnému, kvůli vedení někam dál… garáž, stodola a podobně. Tam pak udělat podružnej s chráničem podle normy.

Edison

Jenže by taky mohl vyjít ochranný vodič tak velkej, že by nemusel pustit vybavovací proud pro ten menší chránič v podružce. Takže… i mě tohle řešení přijde divný.

Dochy

Myslím, že u chráničů nebude problém s průměrem PE. Ani u 30mA ani u 500mA.

Ještě tedy jestli si dobře pamatuju, není pro účely ochrany před vznikem požáru předepsaných max 300mA? (Ale je to už hodně dlouho co jsem se tomu trochu věnoval…)

Edison

Možná… Já to v aplikaci nikdy neviděl. Ten průřez podstatný je. Je to totiž jedna z cest, kudy může proud unikat. Pokud by nešel do země, bude průřez ochranného vodiče důležitý. Svého času býval dokonce nejmenší průřez ochranného vodiče stanoven, ale to už je taky nějakou dobu.

Dochy

Ten je stanoven s ohledem na vypínání proudových ochran (jističů, pojistek). Těch 30mA bezpečně projde čímkoli co se v běžné instalaci používá.

Edison

No… tak to by ses právě divil. Pro protlačení malého proudu kupodivu potřebuješ celkem slušně provedený obvod. Líp se protlačej proudy větší… Pak u největších je zase problém, ale jiného druhu.

Dochy

Mám hodně silný pocit, že mícháš hrušky s jablkama. To poslední cos napsal je, s ohledem na téma o kterém mluvíme, trochu mimo mísu.