Kryšpín

Jaký má význam v dějinách únor 1848?

Pravil v hospodě starý možná ještě trochu kovaný komunista, demokracie byla zavedena v roce 1848 komunisty i když měl trochu naváto, je to blábol, neb komouši mají nějakou zásluhu ?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná. Je lepší prostudovat si materiály z dějepisu, kde jsou uvedeny příčiny. Je to složitý vývoj,.

U nás byla KSČ založená v r. 1921. Jinak existovala I. internacionála – r. 1864 – u jejího zrodu stále Marx a Engels a další. Kvůli rozporům mezi marxisty a anarchilsty byla zrušena.

V roce 1889 založena Druhá internacionála jako její nástupkyně. Mezitím anarchisté se nadále domnívali, že byli nespravedlivě vyhoštěni z internacionály a svolali kongres. Opět zanikla.

III. internacionála – Kominterna – , byla mezinárodní komunistická organizace, založená v Moskvě roku 1919. Roku 1928 měla přes 580 tisíc členů mimo Sovětský svaz. KL ní se přihlásila i naše KSČ. atd.

Najde víc na netu – heslo Internacionály.
https://www.go­ogle.cz/search?q=In­ternacion%C3%A1ly&i­e=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=7pmSWta0CI-q8weQjaTwDw

Podorbné informace získáte z učiva dějepisu v odkazu. – probíhaly revoluce, bylo jich několik..
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/revolucni-rok-1848-1849/

Důsledky revoluce v Rakousku i u nás najdete v dalším odkazu. Známé j zrušení roboty v r. 1848 atd.
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/rakouska-monarchie-v-druhe-polovine-19-stoleti/

Jina v únoru 1848 byl vydaný Komunistický manifest, na sjezdu komunitů v Londýně a obsahoval myšlenky jejich ideologie.

„Manifest, jehož úspěch bude v následujících desetiletích vzrůstat, nebude mít žádný vliv na revoluci, která v těch dnech proběhne v Paříži a která se rozšíří do Berlína, Vídně, Budapešti, Prahy, Milána a Benátek. Je to revoluce, která dá vzniknout "jaru národů“, jež bude mít zdánlivě jepičí trvání, ale předznamená svobodnou a demokratickou budoucnost celé Evropy." atd.

Manifest byl jinak nazývaný „strašidlem komunismu, které obchází Evropou“. Proti tomuto „strašidlu“ se spojily všechny mocnosti staré Evropy – papež i car, Metternich i Guizot, francouzští radikálové i němečtí policajti… atd.

http://www.si­monak.eu/index­.php?stranka=pa­ges/h_k/2_24.htm

Doplnění

Otázka zní na únor 1848, nikoliv na únor 1948. V tom je snad velký rozdíl?

Další odpovědi
Brblal

Já sám znám hlavně únor 1948, což byl fakticky konec demokracie u nás a začátek totality. Více v odkazu níže.

Přiklonili jsme se na východ a k těžkému průmyslu, plánované výrobě…

Kdyby k tomu nedošlo, měli bychom se v ČR dnes asi jako v Dánsku, tolik schopných lidí by neemigrovalo atd.

Je to na delší diskusi, ale co s tím, stalo se, dějiny nezměníme…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Anor_1948

Brblal

Ono je to složité, dnes o tom byly na ČT dokumenty, my jsme byli před válkou velmi rozvinutá země, ale zažili jsme 2. svět. válku, nacisty, před válkou byly na západě velké hosp. krize, nebyly zkušenosti s tím, co udělá vláda jedné strany, to se ukázalo až v 50. letech…dnes se to špatně hodnotí, bylo to složité období, snad už se to u nás nikdy nezopakuje…

annas

Četl jste pozorně otázku? Ta přece se týkala února 1848, nikoliv února 1948.

Brblal

Ano četl, já se omlouvám, v TV o únoru 1948 teď běží spousta dokumentů, je 70 leté výročí…