Lukyn0

Jaký má význam kupovat družstevní byt?

Byt v osobním vlastnictví mi jeho koupi následně říká „pane/paní“ a můžu si s ním v rámci možností dělat co chci, kdežto u koupi bytu družstevního je jeho majitelem stále družstvo (není řeč o případném odkoupení členských práv s anuitou, která některá družstva nabízí) a já jsem jen nájemník. když se podívám na inzeráty, proč mám dát stejné peníze za byt družstevní a byt bude nadále družstva, když ho mohu koupit i do OV? Kupovat byt v DV mi tedy nepřijde jako vůbec nic výhodného. To už je snad lepší být u někoho v běžným pronájmu.

Odpovědi
sesednizkola

Dv je levnejsi o dost a neplati se dan z prevodu nemovitosti pri naslednym prodeji dal me nic nenapada

Nekupujes byt ale druzstevni podil.

gecco

Jak se to vezme…
Když si kupuješ „družstevní byt“, nekupuješ si, de facto) byt, ale práva k jeho užívání – a ty můžeš, případně, opět prodat…
Pokud jsi v nájmu, nemáš vlastního nic.
___
Ale ano, souhlasím, OV je, pokud jde o výkon tvých práv, nejlepší…
😉

Hlada

Každá forma má své výhody. Družstevní byt bývá levnější, převod je věcí jednoduché smlouvy bez jakéhokoli schvalování, úschovy peněz, bez placení daně z nabytí nemovitosti. Když jde o velké družstvo, bývá údržba a provoz levnější a profesionálnější při stejné užítné hodnotě bytu.
V SVJ se změny prosazují hlasováním, nikoli odborností. V představenstvu jsou zpravidla neplacení amatéři a podle toho často vypadá hospodaření a údržba. Byt v OV není samostatná nemovitost, kde by si majitel mohl dělat cokoli. Smysl OV je snad jedině v možnosti ručení za půjčku.

ivzez

Družstevní byt nelze koupit, kupuje se pouze družstevní podíl.
Družstevní podíl s právem nájmu bytu na dobu neurčitou bývá
o něco (nikoliv výrazně) levnější než byt do vlastnictví.

Bydlení v družstevním bytě je levné, nájemné ± odpovídá nákladům spojeným
s údržbou domu (jde o tzv. nákladové nájemné). Nájemné v družstevním bytě odpovídá ± nákladům spojeným s bydlením ve vlastním bytě.
Nájemné na 1 m2 v družstevním bytě je o cca 2/3 nižší než v obecním bytě;
s nájemným u soukromého majitele lze těžko srovnat, protože každý může
mít jinou výši (s běžným nájmem nelze srovnávat).

Energie jsou všude ± stejné.

Řada bytových družstev umožňuje převod bytů do vlastnictví. Chce to se ještě
před uzavřením smlouvy seznámit se stanovami družstva (některá družstva převod
do vlastnictví ve stanovách vylučují), sehnat si reference (nejen) od členů družstva
a vyhledat si v internetu zkušenosti s konkrétním družstvem. Převod do vlastnictví
je bezúplatný, družstvo může požadovat pouze poplatek (u nás je to teď tuším 4.000 Kč za převod).

Vyberete-li si dobré družstvo (a těch je většina), bude se družstevní bydlení
lišit prakticky jen v otázce majitele, vše ostatní se hodně blíží vlastnímu bydlení.

Bydlím v družstevních bytech (postupně ve třech různých družstvech) už
cca 45 let a zatím mám s družstevním bydlením jen dobré zkušenosti.

Pro představu: Za 1 m2 platím v Praze necelých 35 Kč.
U obecních bytů se v naší čtvrti platí za 1 m2 cca 130 Kč.

Marťas12

Dneska se družstevní bydlení vrací, když lidi dnes nemají na hypotéky, ale nechtějí platit cizímu nájemci i firmy se na to dnes zaměřují, protože je situace jaká se cenami bytů: https://www.in­fo.cz/byznys/stra­teg-petr-morcinek-m-m-reality-za-tri-roky-postavi-15-tisic-druzstevnich-bytu-33074.html

Jiří Sova

Setkal jste se někdo se situací prodeje bytu, na kterém je zástavní právo banky skrz hypotéku? Mám s manželkou hypotéku na byt v Praze, po 6 letech dochází k rozvodu. Jak tohle řešit? dá se to prodat i se závazkem?

Petrovskalui

Též jsem řešila tuto situaci minulé léto. S ex manželem už bylo vše domluveno, a tohle byl náš poslední společný problém. Naštěstí se pak objevila realitní kancelář v Praze, která je na tuto situaci připravena, a s její pomocí se podařilo domluvit v bance a byt prodat.

Jiří Sova

A po zaplacení realitní kanceláře a banky z toho ještě něco zůstalo?

Petrovskalui

Ano přesně tak. Provizi rk vlastně platí kupující, a po zaplacení doplatku v bance se nám zbytek rozdělil. Podařilo se to domluvit přes realitní kancelář Edox reality z Prahy.