dust8

Jaký má původ slovo „Braník“?

Myšleno pivo.

Nejlepší odpověď
annas

„Jak jsme žili v Československu. Braník – zdejší pivo chválil sám císař“.

"Braník se v kronikách objevuje již od roku 1088. O původu jeho jména se dodnes vedou spory. Někteří historici se domnívají, že je odvozen od slova bránit, neboť se na kopci nacházela pevnost, která hlídala jihozápadní cestu do Prahy. Podle jiných vznikl název od slova brát. místní totiž vybírali clo za plavené dříví.

Už v 17. století se každopádně v Braníku vařilo pivo, a to v pivovaru dominikánů. Během následujícího období se město stále rozrůstalo a na začátku 20. století tu žilo již přes 3000 obyvatel. Ruku v ruce s tím přišel i rozmach průmyslu.

Pivovar Braník koncem 19. století založili sami sládci, kteří přicházeli o práci v jiných pražských pivovarech. "

Zdroj: https://prazsky­.denik.cz/zpra­vy_region/jak-jsme-zili-v-ceskoslovensku-branik-zdejsi-pivo-chvalil-sam-cisar-20190510.html

Další odpovědi
marci1

Pivo Braník se od roku 1900 vařilo v dnes již zrušeném pivovaru Braník.
Podle etymologů je „braník“ vrch, který byl opevněn a měl obranný charakter. Můžeme si vybrat, vrchů v Braníku je hned několik. 🙂
Zdroj: https://www.id­nes.cz/bydleni/na-navsteve/praha-branik-bydleni.A160203_151­040_dum_osobnos­ti_web