annas

Jaký má původ rčení „ježkovy voči“?

Na stránce Ptejte se knihovny je jen vysvětlení pravděpodobné.

Nejlepší odpověď
vagra

Ježka v noci neuvidíš, ale za to je ho dobře slyšet. Při chůzi hlučně našlapuje, funí apod. Může být, že dříve se často stávalo lidem sedícím nebo spícím u ohniště (třeba pasákům); že je tyto noční zvuky vylekaly, začali tedy pátrat po příčině hluku a když se rozhlíželi do tmy, spatřili to jediné, co se z ježka dalo uvidět – odraz jeho očí, a úlevně si oddechli: „To jsou jen ježkovy oči!“
Tak nějak mohlo, vzniknout rčení „ježkovy oči“.

Zdroj: http://langwe­il.info/index­.php/20060702538/Puc­tok-jezibaba-jezkovy-oci-a-kulovy.html

Další odpovědi
Děda Louda

Ježkovy voči – synonymum pro katastrofu, neštěstí, „nadělení“, nepřízeň…
Jaroslav Ježek byl téměř slepý.