annas

Jaký má původ a význam úsloví „lovit v kalných vodách“?

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak já jen doplním,,,,,,,,,,,, význam spojení lovit v kalných vodách je,,,
využívat zmatku, nepořádku, společenské krize, chaosu ap. k vlastnímu užitku."

Slovní spojení kalit vodu, z něhož vzniklo i spojení lovit v kalných vodách, je určitě hodně staré. Citují se dva antické prameny, kde se, pokaždé trochu jinak, vyskytuje. Nejprve se objevuje v bajce, kterou napsal spisovatel Aisópos, jehož my známe pod jménem Ezop. Vystupují zde dva sousedi, jeden, rybář, prutem bičuje vodu, protože si všiml, že v kalné vodě ryby lépe berou. Když jeho soused protestuje, že nebude mít co pít, rybář kalí vodu dnes bychom řekli demagogickým výrokem: A z čeho mám žít já, když tu vodu nezkalím. Další bajku s kalením vody napsal asi o sedm let později římský spisovatel Phaedrus. Zde vystupují beránek a vlk. Vlk po chytrém beránku už dlouho pase a teď ho vidí pít vodu z potoka. Stoupne si proti proudu nad beránka a volá: Kalíš mi vodu. Beránek ví, že to nemůže být pravda, protože voda teče od vlka k beránkovi, ne naopak, ale vlk trvá na svém. Beránek je z toho celý zmatený a nechá se sežrat. Vlk svými nesmyslnými řečmi o kalení vody kalil vodu, dnes bychom řekli mlžil, a tím dosáhl svého cíle.

Nakonec musím dodat, že nejstarší literární dílo, kde se mluví o kalení vody, je Starý zákon. Zde se, v Ezechielově proroctví, říká: „..jsi jako velryb v moři, když procházeje se v potocích svých, kalíš vodu nohama svýma, a kormoutíš potoky její.“

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/166710

Další odpovědi
Miroslavst

Řekl bych tápat. Není to snadné. Prostě v kalné vodě špatně vidím a tudíž se špatně orientuji. Lov je těžký.

poa.li

Tápat, střílet naslepo. Většinou v tísni hledané nouzové řešení. Dost úzce to bude souviset s tonoucím, co se chytá stébla.