Avatar uživatele
annas

Jaký má původ a význam úsloví „lovit v kalných vodách“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, Miroslavst, anonym, vagra, rynek878, anonym před 4817 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Tak já jen doplním,,,,,,,,,,,, význam spojení lovit v kalných vodách je,,,
využívat zmatku, nepořádku, společenské krize, chaosu ap. k vlastnímu užitku."

Slovní spojení kalit vodu, z něhož vzniklo i spojení lovit v kalných vodách, je určitě hodně staré. Citují se dva antické prameny, kde se, pokaždé trochu jinak, vyskytuje. Nejprve se objevuje v bajce, kterou napsal spisovatel Aisópos, jehož my známe pod jménem Ezop. Vystupují zde dva sousedi, jeden, rybář, prutem bičuje vodu, protože si všiml, že v kalné vodě ryby lépe berou. Když jeho soused protestuje, že nebude mít co pít, rybář kalí vodu dnes bychom řekli demagogickým výrokem: A z čeho mám žít já, když tu vodu nezkalím. Další bajku s kalením vody napsal asi o sedm let později římský spisovatel Phaedrus. Zde vystupují beránek a vlk. Vlk po chytrém beránku už dlouho pase a teď ho vidí pít vodu z potoka. Stoupne si proti proudu nad beránka a volá: Kalíš mi vodu. Beránek ví, že to nemůže být pravda, protože voda teče od vlka k beránkovi, ne naopak, ale vlk trvá na svém. Beránek je z toho celý zmatený a nechá se sežrat. Vlk svými nesmyslnými řečmi o kalení vody kalil vodu, dnes bychom řekli mlžil, a tím dosáhl svého cíle.

Nakonec musím dodat, že nejstarší literární dílo, kde se mluví o kalení vody, je Starý zákon. Zde se, v Ezechielově proroctví, říká: „..jsi jako velryb v moři, když procházeje se v potocích svých, kalíš vodu nohama svýma, a kormoutíš potoky její.“

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/166710

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Řekl bych tápat. Není to snadné. Prostě v kalné vodě špatně vidím a tudíž se špatně orientuji. Lov je těžký.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
poa.li

Tápat, střílet naslepo. Většinou v tísni hledané nouzové řešení. Dost úzce to bude souviset s tonoucím, co se chytá stébla.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek