annas

Jaký má původ a význam úsloví „Hádat se o kozí chlup“?

Nepoužívám je, neznám je, i když význam tuším.

Nejlepší odpověď
vagra

Jeden Athéňan se chtěl dostat do Megary,přímořské obce-asi padesát kilometrů od Athén.Najal si osla včetně jeho majitele,který měl zvíře popohánět.Byl právě jeden z nejparnějších letních dnů,nesmírný sluneční žár,nikde ani mráčku,nikde strom,který by poskytl stín.
Athéňan tedy slezl z osla a posadil se do jeho stínu,ale s tím nesouhlasil majitel osla-pronajal prý jen osla a ne jeho stín.
I začali se tedy hádat o stín-o nic.Kozí chlup jako přirovnání vznikl o něco později-objevil ho teprve římský básník Horác,který vyprávěl pro potěšení přátel rozmarné historky a hádanky.
V jedné povídce se posmívá zbytečným sporům o to,zda je možné kozí chlupy označit za vlnu jako srst ovčí a tak vznikl obrat „hádat se o kozí chlup“.

Zdroj: http://www.stas­tnezeny.cz/in­dex.asp?menu=3036&re­cord=&archiv=OK&pgf=0

Další odpovědi
anonym

V české,razantnější verzi nejde o chlup,význam je stejný.