dust8

Jaký má původ a význam slovo „záštita“?

Nejlepší odpověď
annas

Co na to Jiří Rejzek či Václav Machek v Etymologickém slovníku

zá-štít-a – slovo odvozené od základu štít, štítit se.

"štít, štítek, štítný, zaštítit se, záštita.
Všeslovanské slovo, staroslověnsky štitъ. Praslovansky . *ščitъ odpovídá staroirskému .scíath, stbret. scoit tv. (z indoevropského *skeito-), dále je příbuzné se staroperským . staytan, lainským .scūtum tv.

Východiskem je indoevropské . *skeit- ‘řezat, oddělovat’) (odtud něm. scheiden ‘oddělovat’) od *skeitv.

Původně tedy ‘odříznutá kůže ap. (sloužící jako štít)’.

Srov. :štítit se = štítit se, štítivý. Přeneseně od :štít, původně vlastně ‘chránit se štítem před něčím, pak něčeho, zaštítit někoho = postavit se před někoho jako štít, odtud zpětný útvar záštita."

Původ slov je v pradávný , jak je vidět z etymologie.
..
Dnes má slovo i přenesené významy, ty najdete ve slovnících

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=z%C3%A1%C5%A1ti­ta+

Další odpovědi
NoFear

Tož to podle mě ani nemusím hledat. Logicky od štítu = zakrýt někoho, chránit (v přeneseném významu jako dát mu svou podporu). Dát někomu záštitu – ručit za něj. Ten člověk je pak v patronátu té osoby.
Stejný název má i část meče nebo dýky, mezi čepelí a rukojetí… kovová „tyčka,“ která chrání pěst/prsty před údery protivníkovy zbraně (taky mečem, sekery,..).
Slovo zá-štita od štítu. Štít je na obranu/ochranu. Brání, chrání, odráží,..

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.