relux

Jaký má pozink vliv na zdraví?

Dobrý večer, maminka pracuje ve firmě s pozinkem. Známá jí říkala, že prý to má nějaký vliv na zdraví, co myslíte vy? Má? Pokud ano, jaký?

Nejlepší odpověď
cochee

Vdechování „par zinku“ při svařování pozinkovaného železa může vést k tzv. zinkové zimnici, vzniklé předávkováním zinkem při dýchání. Zinek se pak dostává z těla ven normálními vylučovacími procesy, nikde se toxicky neukládá (nekumuluje). Po dosažení hladiny Zn v organismu v normální toleranci zimnice ustává. Záměrně jsem napsal Zn páry v uvozovkách, protože v normálně teplém vzduchu, tedy již několik centimetrů od sváru, se páry buď srážejí na pevný Zn ve formě mikročásteček, anebo zoxidují na oxid zinečnatý rovněž v pevné mikroformě. Vdechování zinku či oxidu má za následek onu zimnici ve stejné formě i intenzitě. To vše se však týká svařování. Pokud hovoříme o žárové zinkovně či dokonce galvanovně, záleží na použitých technologiích a tudíž chemikáliích, které mohou způsobovat o dost závažnější zdravotní problémy, nežli onen zinek (například kyselinové výpary).

Další odpovědi
Kepler

Pozink je lidový název pro pozikovaný plech, který pro lidské zdraví není nebezpečný. Sám zinek jako kovový prvek taky není toxický. Dokonce je pro lidský organismus nezbytný a ve formě jistých sloučenin je součástí potravinových doplňků. Škodlivé mohou být jen některé jeho sloučeniny, nebo samotný technologický proces galvanického pokovování. Protože nevím o jaký proces jde, na to jaký má vliv na zdraví má, nemůžu odpovědět. Jakékoliv galvanovny obecně jsou ovšem lidskému zdraví škodlivé.

cochee

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Příspěvek smazán administrátorem.