jantar1

jaky ma pád slovo chodidla uvězněny ve všednich škrpalech

Nejlepší odpověď
annas

Ve větě je hrubka. To chodidlo, proto ta chodidla (jako ta města) uvězněna ve všedních škrpálech.

Zkuste si vyskloňovat město a chodidlo a podle tvaru hned poznáte, o který pád jde. Jsou jen 2 možnosti.
Doplňuji:
Zapomněla jsem dodat, že určení pádu záleží na předchozím kontextu. Pokud není uvedený kontext, je jen jedna možnost.

Další odpovědi
marci1

Pád je to 1. a citace má vypadat takto : „chodidla uvězněna ve všedních škrpálech“.

annas

Ad marci, takový jednoduchý dotaz a nenecháte tazatele přemýšlet.

gagaga

an., jeste vy zacinejte !! :(
jeste nam tu zacnete psat, ze tyto stranky nejsou na vypracovavani domacich ukolu a me klepne ! :p

  • iv-

anonym

Annas, Marci nechala tazatelce na přemýšlení přece celou jednu hodinu. Ona občas asi ruka cukne každému, když vidí takový dotaz, aby odpověděl rovnou.

annas

Není toto tvrzení nějak v rozporu se souhlasem s odpovědí u otázky?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-jsou-to-slova-stejneho-oboru

Dochy

Počkat… Ale ony jsou tam vážně ty dvě možnosti v závislosti na zbytku věty… Nebo mně něco ušlo?

annas

Napsala jsem podle kontextu je další možnost: vidím jeho chodidla uvězněná … tedy 4. p. Bez kontextu – 1. p.

Dochy

Ano. To jsem tam také viděl… Bez kontextu to nejde, je to neúplná věta. Ještě mně napadlo, že není jasné, na co přesně se tazatel ptá. Je jistá šance, že se ptá na škrpály… 😉

annas

První slovo po otázce jsou „chodidla“, takže předpoklad, že se na ně ptá. 🙂

Snažím se u DÚ řešení naznačit, nikoliv odpovědět přímo.