štamgast

Jaký kámen se používá k výrobé smirkového papíru?

Kterým kamenem se papír posypává?
Doplňuji:
Aha a já myslel že smirkový je to proto že se ním smýká.

Nejlepší odpověď
annas

1. Smirkový papír, jak už jeho název napovídá, ze dělá ze smirku. To je hornina obsahující oxid hlinitý neboli korund – nejtvrdší nerost po diamantu. Ale je pravda, že speciální brusné kotouče dříve obsahovaly i drť z českých granátů a obsahují ji i teď, ale už ne z přírodních, nýbrž uměle vyrobených. Stejně jako nejsilnější a nejpřesnější řezací nástroje, kde jsou umělé diamanty.

http://www.ma­xim.cz/cirkus-maximus/vedeli-jste-ze/smirkovy-papir-z-drahokamu

Smirek je přírodní velmi tvrdá hornina, jejíž hlavní složkou je korund, (oxid hlinitý) (Al2O3). Vzhledem k velké tvrdosti korundu byl dlouho nejužívanějším brusivem pro broušení kovů.

2. V poslední době se nahrazuje umělými (keramickými) brusivy, jako je karborundum.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Smi­rek

Další odpovědi
anonym

Jde o technický korund – karborundum.