Bonifác

Jaký kabel??

Chtěl bych vědět jaký druh kabelů se používá pro rozvod elektřiny v domě. Našel jsem několik typů (CYKY 3J, O3, 3C) a nevým který použít a jakou tloušťku 1,5 nebo 2,5? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Většinou se používá CYKY, ale zase jestli chcete pod omítku kulatý, placatý. Rozhodně podle nových norem musí být třívodičový.
Na světlo stačí 1,5 na zásuvky alespoň 2,5 na 400V by měl být 4.
Zdůrazňuji, že odpověď je laická a jakékoli škody nesprávně zvoleným kabelem je pouze na vašem rozhodnutí. více vám ale poradí v elektru při koupi kabelu.

Další odpovědi
cukrar

Cyky 3 to je počet žil, písmeno udává barvy žil.
kupte 2,5 a všude, alespoň Vám nezbude 1,5.
to opravdu není velký rozdíl v Kč.

kristýnary

Je pravda, že těch typů je opravdu hodně. Přítel v nich měl také pěkný zmatek. Naštěstí ale máme kamaráda elektrikáře, který nám teď s elektřinou pomáhá. Na jeho doporučení jsme si koupili kabely CYKY 2,5 a rovnou i kabelové příchytky z https://www.schna­bl.cz/ a myslím si, že by zítra nebo pozítří mohli mít rozvod elektřiny hotový.

elektrikář

Na rozvod elektřiny jsou normy čsn 3× 2,5 pro
zásuvkové obvody, na jednu větev lze zapojit
10 zásuvek a jistit 16 A jističem. Na světla
3× 1,5 a jištění 10 A dporučuji použít nízko
napěťový chránič pro zvýšeníbezpečnosti.
Kabel CYKY je kulatý a má silnější izolaci tím větší mechanickou pevnost proti plocchým vodičům.