zjentek

Jaký jsou zásadní rozdíly mezi lisovaným a extrudovaným produktem?

Pro mou mizernou představivost, dalo by se to ještě trošku rozebrat?

Na netu jsem viděl nabídku sítí do oken a byly pletený a lisovaný. To je podle mýho kravina, ty lisovaný snad byly extrudovaný, ne? Ptám se, protože si neumím představit formu na dlouhý sítě.
Naopak opačným případem je třeba vana- lisovaná a extrudovaná. Lisovaná je jasná, ale jak si mám představit tu extrudovanou? Protlačenou přes matrici? Vždyť je to koupací nádoba, přeci nevyjela z „mlýnku na maso“? ;)

Asi problém s představivostí. Neviděl jsem ta zařízení, takže teď „nevidím“ ani ty procesy. Dík.

Odpovědi
Kepler

Lisovaný produkt je jasný. Extruze je proces, kdy je hmota rozemletá šnekem protlačována skrze matrici, podobně jako když meleme maso na fašírku. Obojí tedy využívá tlaku, ale při extruzi dojde navíc k rozvolnění struktury a soudržnosti materiálu.

zjentek

Asi si ty síťky do oken nechám natisknout a mám kua klid! Aj vanu přiberu..

Kepler

No ano, extrudované ty síťky být mohou, pokud je ihned z matrice ufiknou hned na tloušťce 1 mm. Asi je to levnější, než dělat síť vysekávaním.

zjentek

Dobrý… a teď vážně!