Michal47

Jaký je vztah mezi nepotismem a strejčkovstvím?

Jsou to synonyma nebo je slovo „strejčkovství“ použito pro „nepotismus“ přeneseně a má ještě nějaký jiný, „svůj“ význam (podobně jako „karambol“ má význam srážky dvou koulí na kulečníku a srážky vůbec). Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

1."Nepotismus se uplatňuje u obsazování funkcí, když jsou preferování příbuzní.
Původ z lat. nepos = synovec,.

V současnosti se termínu používá v širším slova smyslu v souvislosti s politikou při jmenování určité osoby do vyšší funkce, jehož příčinou je pouze politické postavení některého z jejích příbuzných.

Nepotismus je charakteristickým rysem mafie a mafiánských a podobných zločineckých organizací."

Něco z historie – viz odkaz

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nepotismus

2. Strejčkovství je také systém protekce, nezřízené obohacování a povyšování příbuzných.

Strejc je nespisovný výraz pro strýce, bratra nebo švagra otce nebo matky. Synovec je pak syn uvedených. Ale nemusí to být přímo příbuzný, ale třeba známý, jemuž se říká strýc či strejček.

3. I když jde v obou případech o protekci, je rozdíl mezi oběma pojmenováními ,

  1. Nepotismus – hlavní osobou protekce je synovec, tedy o upřednostnění někoho z rodiny.,
  2. U strejčkovství se hovoří o protekci z pohledu nějakého „strejčka“.

Nemusí to být přímo pokrevní strýc, ale přenesený význam pro známého. Tzv. půjčka za oplátku – Já tobě – ty mně.

Říká se – udělat si " strejčka" – v předstihu využít někoho známého. Slovo se zprofanovalo pro nekalé účely.

Další odpovědi
Pepa25

Jsou to synonyma a strejčkovství je samozřejmě přenesený význam, doslovný je příbuzenský poměr k strýčkovi. Je to stejné jako třeba s kmotrovstvím, kdy je kmotr u křtu a pak přeneseně hlava rodiny nebo klanu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Každý slova nepotismus nezná, takže záleží na tom, který výraz použije. Pozorovatel někdy ani neví, zda jde o příbuzného, nebo někoho známého.

Proto se často pravý význam neoznačuje, protekce jako protekce. Je tolik chybných významů.

Víte, které výrazy co pojmenovávají, někdy to z kontextu nepoznáte, co či koho má pisatel na mysli. . Třeba v mafii se kmotr. Ale řekla bych, že výraz strejčkování se méně hodí.

Michal47

Pisatel slovníku, ze kterého jsem čerpal, měl nejspíš na mysli, že nepotismus je v češtině strejčkovství, tedy nezřízené obohacování a povyšování příbuzných. To druhé je pouze vysvětlivka k tomu prvnímu. Aby čtenář lépe chápal, co je myšleno slovem strejčkovství. Není to druhá alternativa k pojmu nepotismus.

Michal47

Takže podle Vás annas to mohou být homonyma. (Jak uvádite v bodu 3.) Strejčkovství je něco víc než nepotismus podobně jako karambol je něco víc než srážka vůbec. Tím „něčím víc“ je u strejčkovství „nezřízené obohacování a povyšování“ CIZÍCH. Nepotismus je homonymum pro „nezřízené obohacování a povyšování příbuzných“ a strejčkovství. (Karambol pro srážku vůbec a srážku kulečníkových koulí.) Moc děkuji.

annas

Michal47,

tak to vyplývá z významu slov.

Jen pozor, zřejmě jste se přepsal. Nejde o homonyma, tedy slova, která znějí stejně, ale mají jiný původ .- např. kolej – na zemi x kolej – ubytovna.

Synonyma jsou slova podobného významu – v širším slova smyslu nepotismus a strejčkovství = protekce. Jejich užití záleží na kontextu.

Děkuji.

Michal47

Já to chápal tak, že nepotismus lze použít za dvou okolností: buď jako strejčkovství nebo jako „nezřízené obohacování a povyšování příbuzných“. Oba významy by měly být odlišné. Ale míchá-li se k tomu i mafiánství, jak se lze dočíst na internetu, tak se rozdíl opravdu stírá. Může to pak být tak, že jde o dvě slova stejného významu, Tedy synonyma.