bauerlukin

Jaký je význam věty „Učí nás řka“?

Už jsem to viděl v pár starých knihách
Děkuju předem

Nejlepší odpověď
annas

Výraz řka je tzv. přechodník přítomný od slova říct. Přechodník zkracuje další větu.

Věta je nepřesná. Nevyplývá z ní, co vás učí a co přitom řekne. Vypadá to, jako by vás učil, co znamená tvar řka.

Např. Učí nás. číst a přitom řekne … Takže tvar řka zkracuje další větu. V obou větách (hlavním i vedlejším ději) je stejný podmět, tudíž je možné přechodník přítomný použít.

Dnes jde o tvary knižní, ale přechodníky se užívají v odborné stylu, jsou hutnější a často jednoznačnější.

Nevím, do které chodíte třídy. jak se tvoří přechodník přítomný a minulý Jde o náročnější vysvětlení, takže se to dovíte ve škole.

Máte-li zájem, podívejte se na vysvětlení v odkazu.
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=p%C5%99echod­n%C3%ADky%20

Kelt,

přechodník řka není od slovesa říkat ani mluvit, ty mají tvary říkaje a mluvě.

Další odpovědi
quentos

Tzv. přechodník přítomný se používá, pokud podmět vykonává dvě činnosti zároveň. Tedy učí nás a zároveň něco řekne. Je to evidentně vytrženo z kontextu (i větného), což je škoda, protože s ním by to šlo vysvětlit lépe.

led

„Učil nás někdy slovem, někdy pomocí své svižné přítelkyně z nedalekého kroví švihajíc trestanci přes konečky prstů, řka nám něžně, div ne s pláčem, co a jak jsme zlajdačili a jaký bude náš konec, až státi budem pod oprátkou… Tak nějak si pamatuji svá dětská léta v první škole života“

Dúfam, že, táto spomienka zo starých čias ako ukážka pomúže objasniť význam slova „řka – říkajíc“. Vedeckokantorské vysvetlenie sem určite vloží jazykárka annas.

Kelt

Jedná se o přechodník od říkat, mluvit, který se v češtině nepoužívá tak jako gerundium v angličtině. Prostě a volně přeloženo do češtiny, učíme se tím, co je řečeno, vysloveno, co někdo řekl.

zjentek

Bez kontextu může mít význam „učí nás slovy“. Pokud vyučující něco říká při učení, tak nás učí nejspíš ústně- slovy. D;

Cenobita

Učí náš když řka: „<nějaká moudrost>“ znamená:
Učí náš když říká: „<nějaká moudrost>“

například:

Učí náš když říká: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.“

annas

Ad Cenobita,

jde o tvar řka, tedy přechodník.

annas

Ale chybně jste vytvořil věty.

Učí náš když řka: „<nějaká moudrost>“ znamená:
Učí náš když říká: „<nějaká moudrost>“

Říká není od říct, ale od říkat.

Možností je víc.

Učí nás vše, řka, co znamená lidová moudros, nebo řka sousloví lidová moudrost.

Učí nás vše a řekne, co znamená lidová moudros atd. .

Dá se stylizovat i jinak.