daaan

Jaký je význam věty: ,,To je pár let, co jsem tudy nejel!"?

Odpovědi
annas

Ptáte se na význam, nikoliv stylizaci . Předpokládam, že jste kategorii VŠ vložil omylem.

Jezdil jste někam – nemuselo to být každý den – určitou cestou, po delší době, tedy za několik roků, stejnou cestou jedete znova a uvědomujete si, že jste tudy (tedy po této cestě) dlouho nejel, proto se divíte, co se změnilo.

Takže si povzdechne, že je to pár let…

Edison

To je asi špatně. Správně by to mělo znít: „Je to (už) pár let, co jsem tudy JEL (naposledy).“

Mimochodem.. jakou to má spojitost s vysokým školstvím???

Kepler

Prostě je to pár let, co tou cestou vždycky jel, ale nějakou dobu cesta nebyla průjezdná. Já už do Prahy po D1 nejel aspoň 10 let, přes HK to bylo rychlejší.

ivzez

Už pár let jsem tudy nejel.
Už je to pár let, co jsem tudy jel naposledy.

Edison

Keplere, všimni si, ale, že jsi spřeházel slovosled. To je jiná situace. „Nejel jsem tudy (už) pár let.“ To je prostě něco jiného.

Edison

Ještě by mohlo být: „UŽ pár let jsem tudy nejel.“ Ale pořád to, co je v dotazu je spíše zmatek, krkolomnost.

daaan

Já význam chápu tak,že tudy jezdím každý den a je to pár let,co jsem tudy nejel.Je to špatně?

Edison

Fakticky to špatně není. Ale je mnohem přirozenější, jednodušší a správnější je říct: „Jezdím tudy (už) pár let).“

Edison

Dost krkolomný výklad dost krkolomné věty… Slyšels někdy, žew by takto někdo NORMÁLNÍ mluvil, nebo dokonce psal??? Já vim… klidně ano… Dnes je lidem úplně ukradený, že mluvěj jak dementi.