annas

Jaký je význam symboliky draka? Zastupuje jen zlo, nebo i dobro?

Nejlepší odpověď
Mili @

Po staletí byl čínský drak symbolem mystéria a síly. Zobrazený v nespočtu legend, jak východních tak západních, drak si vydobyl respekt. Ve středověké Evropě žíznil po krvi a vrhal ze svých úst oheň. Jeho zlomyslnost a krutost v každém probouzela bázeň. V Asii to bylo opačně. Udatný drak je mystickým tvorem oslavovaným pro svoji toleranci, inteligenci a dobrou vůli. Čínský drak je do dnešní doby společným symbolem identity národů Dálného východu.

Bráno do důsledků, všichni Číňané po celém světě jsou brání jako „lung de chuan ren“ nebo-li „potomci draka“. Existuje několik různých tříd čínských draků. Rohatý drak bývá považován za nejmocnějšího. Nebeský drak se stará o nebesa a chrání bohy. Drak pozemní vládne všemu na zemi. Spirituální drak kontroluje vítr a déšť. Drak pokladů ochraňuje vzácné kovy a drahokamy. Okřídlený drak je jediný s křídly. Svíjející se drak obhospodařuje oceány. Žlutý drak je bez rohů a je znám svým věděním.
viz GOOGLE

Další odpovědi
led

Podobně jako se liší jejich vzhled, liší se i jejich vlastnosti. Draci se v základním pojetí mohou rozlišovat na dobré a zlé. Tradice prospěšných draků je převážně v Číně, kde je drak symbolem moci, vládců a deště. Evropští draci ve středověku jsou namísto toho chápáni jako symbol ničení a chaosu. Často jsou zobrazováni jako krvelačné bestie, které ničí vše ve svém okolí a pojídají zvířata a lidi. Draci jsou spojováni s bohatstvím a majetkem, který zpravidla ochraňují ve svých dračích slujích.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Drak

myšpulín

Různými národy je drak chápán v odlišných významech a podobách: okřídlený drak asyrsko-babylónských mýtů jako symbol nepřátelské mocnosti, v biblické tradici obraz ďábla či satana. V čínském umění symbol štěstí, vodního živlu a později císařské moci.

hanulka11

Ve starověku byl drak často důležitým symbolem, a například v číně je to symbol moudrosti a štěstí dodnes.

Ale v pohádkách byl drak ,vždy spojován s krutostí . Už jste viděli hodného draka?

Radak

Pohádka „Za humny je drak“. Tam je hodnej.

led

Hanulka,
Koukejte pohádky na ČT, tam jsou i hodní draci…