Martinoska

Jaký je význam slova užitek?

1. Užitek je k uspokojení potřeby.

Může být užitek motiv, důvod?
2. Užitek je motiv, důvod určitého chování k uspokojení potřeby.

3. Užitek je výsledek, který lze použít ke své potřebě.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=u%C5%BEitek

Odpovědi
Pepa25

Souhlasím s definicí SSJČ.
Užitek jako pojem používá ekonomie, aby vysvětlila motivaci spotřebitelů – racionálně se chovajícíc spotřebitel maximalizuje svůj užitek, tedy pocit uspokojení plynoucí ze spotřeby.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/U%C5%BEitek_(e­konomie)

annas

Uvádíte zdroj pro význam slova užitek z pohledu jazyka.

Ale příklady se týkají kontextu. Protože význam slova vždy záleží na kontextu buď přímo nebo přeneseně.

Chcete tedy znát význam slova nikoliv z oblasti jazyka, ale z jiného důvodu.

„Užitek – výsledek něj. práce, něj. výtěžek, kterého lze použít k své potřebě, využít k svému prospěchu; prospěch 1 zisk“

Jazyková definice.

Vaše příklady

  1. a 3. Užitek slouží k uspokojování í potřeb, může být nejen hmotný , ale i duchovní (třeba literatura)
  2. Pokud jste motivovaná, třeba k učení jazyka, tak vám výsledky přinesou užitek. – jednak ohodnocením svých znalost jednak možností domluvit se.

Jiný příklad. Může být motivace vnější – chodíte do práce, dostanete mzdu – užitek vnější. Užitek vnitřní – poklud vás práce navíc baví, takl jde o užitek vnitřní.

Dá se použít i v oblasti reklamy atd.

--
Užitek je kladný výsledek práce, či jiné činnost,. který přináší prospěch. Užitečnosti prospívá motivace – PROČ něco děláte, kupujete atd.

elkon

Přínos, prospěch.