Rokio

Jaký je význam slova investigace?

Co znamená tohle slovo?

Nejlepší odpověď
annas

investigace = pátrání, vyhledávání, šetření, zkoumání
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/in­vestigace

Často se používá přídavné jméno jako nvestigativní profese = povolání vědecko výzkumné, vyhledávací a vyšetřovací.

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=inves­tigativn%C3%AD&typ_­hledani=prefix

Třeba investigativní novinář – pátrající, vyšetřující, snaží se přijít věci na kloub, tedy zjistit fakta a okolnoti různých společenských jevů a událostí.

Další odpovědi
Drap

Investigace (z angl. investigation, zkoumání, vyšetřování, to z lat. vestigium, stopa) znamená v češtině důkladné, soustavné zkoumání, vyhledávání a sbírání informací. Nepoužívá se však příliš často a má užší význam než v angličtině, protože pro činnost policisty užíváme slovo „vyšetřování“ a pro činnost vědce slovo „zkoumání“.

Běžně se však používá v IT oborech jakožto investigace problému ve smyslu vyhledávaní řešení pro daný případ. Dále tak v novinářství jako odvozené adjektivum investigativní ve spojení investigativní novinářství. Označuje činnost novináře, který vyhledává a shromažďuje informace, zejména o podezřelém jednání veřejných činitelů. Ať už je podezřelé mravně, anebo dokonce kriminálně, veřejní činitelé mají jak důvody, tak i prostředky, jak takové jednání a jeho stopy skrývat. Slavné úspěchy investigativních novinářů, například aféra Watergate, dokládají, že jejich činnost může být i nebezpečná. Investigativní novinářství je důležitá součást společenské kontroly vládních a politických představitelů, úřadů a vysokých úředníků, kteří mají v rukou svěřené prostředky a svěřenou moc státu, případně kraje, obce a podobně. Ovšem i sama činnost investigativního novináře by se měla řídit požadavky novinářské etiky, zejména požadavkem nezveřejňovat neověřené údaje, nepřekrucovat skutečnosti a respektovat lidskou důstojnost.

Zdroj: Wikipedie