Avatar uživatele
Zlatý

Jaký je význam slova fakír? Co fakíři dělají? K čemu jejich činnost směřuje?

Jde o sugesci, podvod nebo skutečnost?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Fakír = "chudý" (v přeneseném smyslu "potřebující milost Boží").
Tímto slovem se označuje islámský mnich-asketa, který soustřeďuje celý svůj život k Bohu a hmotnému majetku nepřikládá žádnou váhu. Původně pochází toto jméno od žebravých dervíšů, v Indii ho však používali i pro hinduistické askety. V užším slova smyslu náleží název fakír islámským dervíšům.
Podivný život vedou indičtí fakíři a svatí mužové. Celé hodiny, dny a měsíce třeba drží jednu ruku nahoře, až jim odumře, stojí na jedné noze, kutálí se stovky kilometrů v prachu, aby navštívili nějaké poutní místo.
Jinou oblíbenou atrakcí je zhmotňování různých předmětů. Uznávaný indický svatý muž ve svém ašrámu třeba jen tak sáhne do písku u svých nohou a vyloví z něj zlatý šperk. Návštěvníci jeho sídla vzdechnou úžasem a koho přitom napadne, proč od nich asi dotyčný vyžaduje od dary, když si může zjevně opatřit zlata, kolik chce?Návody k provádění takových kousků se tradičně dědí z otce na syna jako součást rodinného odkazu a zaručené obživy, byť minimální.
Jak je možné nabýt takových schopností?
Na to mu všichni jogíni, divotvůrci i fakíří odpovídají stejně. Člověk musí najít svého mistra a musí denně meditovat v příslušných jogických pozicích, případně podstoupit nějaké pořádné fyzické utrpení. Dokonale ovládnuté tělo a mysl potom člověka pozdvihne na vyšší úroveň bytí – s jediným cílem: dosáhnout duchovní dokonalosti a spojit se s Bohem. Jejich zázračné schopnosti jsou potom vlastně jen důkazem, že jdou po správné cestě. A jestli se tomu turisté diví, je to jen jejich věc.

Zdroj: http://www.revprirody.cz/archi v/archiv_08.htm

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Fakír ...Tímto slovem "chudý" (v přeneseném smyslu "potřebující milost Boží") se označuje islámský mnich-asketa, který soustřeďuje celý svůj život k Bohu a hmotnému majetku nepřikládá žádnou váhu. Původně pochází toto jméno od žebravých dervíšů, v Indii ho však používali i pro hinduistické askety. Fakírové se dělí na dvě skupiny: fakíry islámu, kteří žijí dle islámských zásad (takový fakír se nazývá také sálik, tj. poutník na cestě) a fakíry, kteří se neřídí žádným určitým náboženstvím, ale jsou náboženskými blouznivci. V užším slova smyslu náleží název fakír islámským dervíšům, (viz súfismus). Fakíři, zvláště indičtí, se vyznačují různými mimořádnými schopnostmi, např. schopností přejít žhavé ohniště nebo ležet na kovových hrotech čnících z dřevěné desky, atd. Tyto schopnosti jsou vypěstované orientálními metodami ovládání vlastního těla, které spojují náročná tělesná i duševní, příp. duchovní cvičení

Zdroj: http://www.iencyklopedie.cz/fa kir/


Avatar uživatele
Zlatý

A taky je to sýr
Fakír - 125g
Bílý sýr s výraznou chutí bílého pepře. Výrobek kromě mléka neobsahuje žádné alergeny (např. lepek) a geneticky modifikované organizmy. Při výrobě bylo použito mikrobiální syřidlo.


Avatar uživatele
Bronzový

V dnešním vnímání tohohle slova je to ten, který dělá věci, které se jeví neuvěřitelné a zázračné, ale ve skutečnosti je to "jen" fyzikální klam. V původním významu toho slova je to ten, který se dokázal zříci...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.