bestanswer

Jaký je význam pojmu „okrajová literatura“ ?

Doplňuji:
led – Pojem „masová“ jsem chtěl použít, jen jsem si tím nebyl jist, díky.

Nejlepší odpověď
annas

Okrajové žánry literatury
Tato literatura bývá často nazývána „brakem“. Vyznačuje se schématičností, objevují se zde postavy určitého typu a charakteru, zaměřuje se pouze na děj, zanedbává formu a jazyk, nepřináší nová témata, snaží se však zastávat pozice hodnotné čtivé literatury. Snahou oslovit co nejvíce čtenářů, dosáhnout tzv. masové čtivosti se stává spotřebním zbožím ═ brak. Avšak mnoho významných spisovatelů píše díla s tématikou okrajových žánrů. U společnosti se tato četba drží neustále ve velké oblibě. Proto si také zaslouží naši pozornost. Není nad to, strávit s touto literaturou krásné pohodové odpoledne.

Žánry:
Detektivka, horor, fantasy, scifi, červená knihovna, komiks.

Okrajovou literaturou se zabýval K. Čape v díle Marsyas čili na okraj literatury

Další odpovědi
led

Zjednodušene by som to nazvala masová – ľudová literatúra
obľúbené čítanie detektívky, westerny, červená knižnica, rodokapsy, scifi, fantasy,…
niektorí sem radia aj spisovateľov Asimov, Agátha Christi, Clancy, Dan Brown, Doyle, Hayley, Verne, Poe, a mnoho podobných

Drap

http://www.uni­um.cz/materia­ly/0/0/okrajo­ve-zanry-v-literature-m37527-p1.html