Lékorka

Jaký je význam a rozdíl u osvobození u DPH?

V zákoně o DPH se vyskytuje dvojí druh osovobození (s nárokem na odpočet a bez nároku na odpočet). Jaký je tedy jejich význam a rozdíl mezi těmito osvobozeními? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Jambalaya

Význam osvobození DPH

Osvobození bez nároku na odpočet:

Tyto činnosti jsou uvedeny v §51, jedná se o činnosti

  1. které jsou zatíženy jinou daní, např. finanční činnosti. 1 Kč je pořád 1 Kč a nikdy z ní nebudou 2 Kč. Výnos z Kč podléhá srážkové dani
  2. převody staveb jsou zatíženy „daní dědickou, darovací a z převodu nemovitosti“
  3. pojišťovací činnosti nevytvářejí žádnou přidanou hodnotu, pokud vám zrovna nevyhoří dům
  4. sociální, zdravotní, vzdělávání, nájemné atd. jsou osvobozeny zejména proto, aby nevytahovali spotřebitelům, tedy zejména obyčejným lidem peníze kapsy. Podnikatelé a firmy tyto služby většinou nespotřebovávají a u nájmu nemovitostí mají v některých případech vyjímku.

Osvobození s nárokem na odpočet

§63 platí výhradně pro přeshraniční obchody, ať už s EU či třetími zeměmi. Je to proto, že DPH podléhají pouze zdanitelná plnění spotřebovávaná na našem území (zjednodušeně řečeno, i zde jsou vyjímky)
Pokud by neplatilo toto osvobození, docházelo by ke dvojímu zdanění DPH a to jak v zemi vývozu, tak v zemi dovozu.

Pro podnikatele je mezi těmito dvěma druhy plnění velmi podstatný rozdí.

Příklad 1: Budete provozovat směnárnu, tedy činnost osvobozenou od DPH a koupíte si auto. U auta si nemůžete nárokovat DPH, neboť provozujete pouze osvobozenou činnost.
Příklad 2: Provozujete směnárnu, která tvoří 40% vašich příjmů a kosmetický salón, který tvoří 60% příjmů. Koupíte si auto, můžete nárokovat DPH na vstupu pouze 60%, protože ho ze 40% budete využívat pro činnost osvobozenou.
Příklad 3: Dodáváte do Čech i na Slovensko ponožky. Koupíte si auto a můžete uplatnit DPH ve výši 100%.
Závěr: Uskutečňujete-li ZP osvob. bez nároku na odpočet, musí se daň na vstupu krátit.
U vývozů se nekrátí nic. Toť hlavní rozdíl.

DPH je velmi složitá záležitost a také o ní panuje mnoho téměř nevyvratitelných mýtů 🙂