Gestas

Jaký je význam a původ příjmení Drahoš?

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňuji stylizaci marci1 z tištěné knihy Naše příjmení od D. Moldanové.

Základem je příjmení Draha – jmenný tvar přídavného jména drahý.

Příjmení Drahý vzniklo z osobního jména Draho-slav, Draho-mil apod.
Draho-slav – komu je drahá sláva, Draho-mil – někdo je drahý, ale i milý.

Z toho vznikly příponami další varianty – Drahan, Drahoň, Drahoš Drahuta td.

Význam slova ve staročeštině

  1. drahý, nákladný, stojící mnoho peněz
  2. býti drah (o něčem) stát (kolik peněz), mít hodnotu
  3. drahý, cenný, vzácný‚ mající velkou hodnotu n. význam; drahý kámen drahokam
  4. (o místě, období) vyznačující se drahotou
  5. expr. (o člověku, Bohu) drahý, milý, milovaný

Podle Machkova slovníku je původ slova nejasný – snad od slovesa držet = z indoevrpopského základu – být pevný, mít něco či někoho dlouho v oblibě, zakládat si na něčem či na někom atd. .

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že jde o přijetí jména Drahomír, případně Drahoslav, jako příjmení. Etymologický původ a význam jistě vysvětlí lépe annas, já nemám zdroje. Snad šlo o člověka, který byl všem drahý, vzácný.

marci1

  • jmenný tvar přídavného jména drahý
  • z osobního jména Drahoslav, Drahomil apod.

Autorem výkladového slovníku českých příjmení je Prof. PhDr. D.Moldanová, CSc.
Všechna práva vyhrazena.
Web příjmení.cz

Mirek Drahoš

Samozřejmě v originále psáno Drahos

Mirek Drahoš

A já vyslovuji domněnku, že příjmení pochází z maďarštiny, což znamená ošklivý.