hayleyy

Jaký je výsledek této rovnice?

Jaké je, prosím řešení rovnice: 3× – 9 = 7 – 5× ? ..a rovnice 7 + 6× = –3 + 11× ? Děkuji, pořád mi to nevychází >.<
Doplňuji:
Prosím i s mezivýpočtem.

Nejlepší odpověď
anonym

DÚ neřešíme… A ty bys jej neměla oipsovat!!!
;-P
Takže sem napiš ten svůj „mezivýpočet“ a zkontrolujeme ti jej.

Další odpovědi
Sarrow

Jak nám říkal učitel na základce, musíš dát hrušky (x) na jednu stranu a brambory (čísla bez x) na druhou, a pokud číslo přesuneš na druhou stranu, tak mu změníš znamínko.

3× – 9 = 7 – 5× (+9)
3× = 16 – 5× (+5×)
8× = 16 ( :8)
x = 2

7 + 6× = –3 + 11× (-7)
6× = –10 + 11× (-11×)

  • 5× = –10 (*-1)

5× = 10 ( :5)
x = 2

Nikdy bych si nemyslel, že budu někomu pomáhat s matematikou :D
Doplňuji:

  • (znaménko)

zzzzz

Výsledek je !;§° a ten druhý je '%ˇ§ trochu jsem ti je zakódovala 🙂 a že pozdravuji ve škole .-)))
Doplňuji:
A co až začnete brát kvadratické a exponenciální? Myslíš si, že se pohneš dál pokud nepochopíš tady tento jednoduchý základ???

martuti

u toho prvního příkladu je x číslo 2 (3×2 – 9 = –3 a 7 – 5×2 = –3)
ale došla jsem na to jen dedukcí z hlavy, neumím to napsat matematicky.
Doplňuji:
a u druhého příkladu je x taky 2.
7 + 12 = 19 a –3 + 22 = 19

Quimby

Achjo, když ti to napíšu tak si to hezky opíšeš, zítra dostaneš další úkol a nebudeš vědět nic.
Takže rovnici řešíme pro X, nejlépe chceme dostat tvar x=číslo , což je vlastně výsledek.
Když máš například rovnici x+4=2× – 8.
tak zaprvé potřebujeme přesunout to X zleva doprava, takže ho musíme odečíst a tím dostaneme 4=x –8 protože vpravo bylo X dvakrát jedno jsme odečetli tak tam zbylo už jen jedno, poté to –8 potřebujeme dát také na druhou stranu, takže ho přičteme a vyjde nám x=12 a to je výsledek.
Teď to spočítej stejně pro svoje rovnice, napiš to do diskuze, já tito zkontroluju popřípadě poopravím.

Kelt

Sice se tu úkoly neřeší, ale někdy se slituji a napíšu to.
3× – 9 = 7 – 5× , 8× =16 , převedl jsem si výrazy na stejnou stranu rovnice, rovnice zůstane zachovaná, když k oběma stranám přičtu nebo odečtu stejné číslo.
řešení x = 2
7 + 6× = –3 + 11×
5× = 10, x = 2

martuti

hayley, nechala jsem si vysvětlit postup od přítele, abych ten svůj výsledek mohla rozepsat matematicky. zároveň chci, abys to pochopila i Ty.
zadání č.1:
3X – 9 = 7 – 5X

ty musíš dosáhnout hoho, abys vlevo měla Xka a vpravo čísla.
vždy,když převádíš zleva doprava nebo zprava doleva, musíš změnit znaménko na opačné, takže z plusu je mínus a z mínusu je plus

takže nejprve zleva doprava převedeš –9 a změníš ho na +9:

3X = 7 – 5X + 9

nyní převedeš – 5X zprava doleva a změníš ho na + 5X:

3X + 5X = 7 + 9

každou stranu teď vypočítáš extra:
8 X = 16

no a když 8 X je 16, jedno X vypočteš tak, že 15 vydělíš těmi 8X:

x = 16:8

x = 2

zzzzz

martuti, až jednou tahle slečna bude počítat třeba statiku mostů, tak se modli, abys po něm nejel .-)))

martuti

5Z: slečna se třeba bude věnovat zvířátkům a bude jim dobrou chovatelkou.. nebo z ní bude skvělá kadeřnice a budeme škemrat, aby nás vzala. 🙂
a mosty budou zase dělat jiní.. já slečnu chápu, páč jsem na matiku byla vždycky blbá, dokážu pochopit jen to, co dokážu spočítat z hlavy, po lopatě. no, a mám se v životě docela dobře, protože jsem nadaná v jiném oboru :)

zzzzz

Vy jste se k nějakému výsledku dopočítala, slečna ne, protože se ji nechce:-(((

Až tady budete déle, doufám, že budete, že nezdrhnete po první smazané otázce .-))) pochopíte

Já si myslím, že i chovatel zvířat musí umět počítat, a také kadeřnice. Vždyť je to učivo ZŠ, nic složitého. .-)))

A třeba se dobře vdá .-)))) Snad je aspoň hezká 🙂

Taky mám ráda zvířátka 🙂

I mowla je má rád,některé na grilu, některé na smetaně 😁

anonym

Takhle slečna bude mít problém spočítat si nákup, průměrnou spotřebu auta v životě nevyřeší…

zzzzz

🙂 Ještě že ty auta, mají dneska už palubní počítač .-))) Kasa ji taky napíše kolik ji mají vrátit, no snad se bude mít také v životě dobře .-)))