barnajka

Jaký je vlastně rozdíl mezi angl. slovíčky REALLY, ACTUALLY a INDEED?!

Mám dojem, že indeed by mělo být vždycky na konci..ale jinak v používání tápu tápu tápu. A zrovna před chvilkou jsem to potřebovala použít a dám krk za to, že jsem si trhla pěkný trapas, protože jsem to už ZASE popletla :)
Díky moc té dobré duši, co mi to konečně a jednou provždy vysvětlí
Doplňuji:
Tak až tu quentos bude, vyřiďte prosím, že volím SOS :)
Ale díky i vám ostatním, palec nahoru už se posílá :)

Nejlepší odpověď
tom004

Opravdu nebo skutečně téměř žádný.

Další odpovědi
Děda Louda

V českém překladu jsou si tato slova velice blízká, dobře navzájem zastupitelná. V angličtině je ovšem nutno respektovat zažitá pravidla frazeologická i zvyková. Poradit by mohl odpovědník quentos, známý to jazykozpytec a učitel angličtiny.

quentos

už jsem tu :{)> díky Dědovi Loudovi za vyřízení.
Oba kolegové mají pravdu, takže už jen pro upřesnění.
Rozdíl mezi „actually“ a „really“ je skutečně jen kosmetický, jde o synonyma, takže vám ostuda nehrozí. Třeba vám pomůže český překlad – actually odpovídá českému „vlastně; ve skutečnosti“, really našemu „opravdu, skutečně“.
Indeed je trochu jiný případ. Překládá se obvykle „vskutku“, je knižnější (na rozdíl od actually, které anglofonní mluvčí nadužívají podobně rádi jako mnozí Češi slovo „vlastně“); nejčastější užití indeed spíš spočívá v potvrzení něčí výpovědi („A sweltering heat today, eh?“ – „Yes, indeed.“ /To je dneska vedro na padnutí, co? – Ano, vskutku (či přirozeněji přeloženo „to tedy“)