aliendrone

nedokážu odpovědět / jiná odpověď

Těžká otázka. Vím, že existují šmejdi, kteří si smrt ZASLOUŽÍ a možnost jejich resocializace se limitně blíží nule. OK, z tohoto úhlu pohledu nemám potíž s trestem smrti. Jenže tento pohled NENÍ dostatečně široký.

Představ si NAŠE ČRdelní soudy, soudce a obecně orgány činné v trestním řízení. Přinejmenším POLOVINA trestů by byly JUSTIČNÍ VRAŽDY!! Obecně jsem pro RADIKÁLNÍ reformu výkonu trestů, současná praxe (nejen vězeňství) je paskvil na výrobu muklů a umělých pracmíst. :(

Tudíž dokud nebude alespoň přiměřeně zajištěna profesionalita, nestrannost a bezúhonnost soudnictví, jsem PROTI trestu smrti.

Další odpovědi
elkon

jsem zastáncem absolutního trestu jako mimořádného trestu v soustavě trestů ukládaných trestním soudem (např. v době branné pohotovosti státu, ve válečném stavu)

zjentek

v zásadě jsem proti absolutnímu trestu, jsem ho však ochoten připustit / akceptovat za mimořádných okolností (např. v době branné pohotovosti státu, za válečného stavu) v

Sameotazky

jsem zásadně proti tomu, aby byl absolutní trest v soustavě trestů ukládaných trestním soudem

Absolutní trest není trest, nýbrž vysvobození.

Dvorní šašek

nedokážu odpovědět / jiná odpověď

Těžko říct, na jednu stranu rozumím, proč někteří po něm volají, na druhou stranu bojím se, že lidský faktor, jakožto mýlící se, může zanést více problémů, než užitku.

VaclavZeman

jsem zásadně proti tomu, aby byl absolutní trest v soustavě trestů ukládaných trestním soudem

Trvalo to, nez jsem vubec pochopil, jak tyhle ankety funguji. Nicmene, jsem zasadne proti absolutnim trestum, viz justicni omyl.

paul1

v zásadě jsem proti absolutnímu trestu, jsem ho však ochoten připustit / akceptovat za mimořádných okolností (např. v době branné pohotovosti státu, za válečného stavu) v

Rokio

nedokážu odpovědět / jiná odpověď

Jsem pro, pokud naprosto stoprocentně jisté, že to ten pachatel udělal a spáchal něco strašného (např. brutální vražda, úmyslné obecné ohrožení, terorismus atd.).

Filip84

Rokio: Takhle to ale nikdy nebude, dokonalost je pro lidi absolutně nedosažitelná. Vždycky toho čince budou soudit (a případně popravovat) lidé a lidé chybují. Justiční omyly lze omezit na minimum, lze jejich oběti královsky odškodnit, ale nelze jim zabránit. Samozřejmě, pokud někoho zmorduješ, neodškodníš ho.

Filip84

Sameotazky: a víš, jak probíhaly, reálně, popravy naposledy u nás, tj. v ČSSR do roku 1989?

Sameotazky

Obesenim?

Filip84

Ano, ale mezi pověšením za hrdlo a pověšením za hrdlo je rozdíl.

V šedesátých letech 19. století se zavedlo Würgegalgen – popravčí prkno, a až do roku 1950 to byl jediný legální způsob výkonu absolutního trestu (krom Protektorátu & absolutního trestu praeter legem a / nebo absolutního trestu podle říšského práva, a podle rozhodnutí říšských soudů) – viz. §. 13 zákona č. 117/1852 ř. z., o zločinech, přečinech a přestupcích, ve znění pozdějších předpisů. Užívá-li Würgegalgen zkušený Mistr ostrého meče, je navrženo tak, aby činci zlomilo vaz, takže činec je mrtvý okamžitě, nebo, prostě do minuty. Na Würgegalgenu byl popraven, například, Karl Hermann Frank, nebo Milada Horáková. Pokud ale Würgegalgen používá matlák, tak na něm činec zemře na následky oběšení, takže 5–6 minut.

Až do roku 1950 se popravovalo u každého prvostoličního trestního soudu, který soudil skutky, za které bylo lze uložit absolutní trest – takže u každého krajského soudu. Se zrušením tr.zákoníku č. 117/1852 ř. z. (31. červenec 1950) se disposice výkonu absolutního trestu dostala od ministerium spravedlnosti do ministerium vnitra. Popravovalo se, stále, na více místech, víme o Pankráci, Uherském Hradišti a Brně.

Tento stav se změnil v roce 1954, ve kterém bylo vytvořeno jediné centrální popraviště pro celou RČS ve sklepení pankrácké věznice. Neužívalo se už Würgegalgenu, ale vzniklo krátké propadliště (cca 0.8m), no a díra ve zdi, do které se vrazila trubka s oprátkou (úzkou, krátkou, a s nevhodným uzlem).

Jak to popraviště vypadalo v roce 1990, ještě před rekonstrukcí, se můžeš podívat tady:

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wa7ZhI4hXm4

a jak vypadá dneska, kdy je z něj rekonstrukcí zřízen památník, se můžeš podívat, podrobně, tady:

https://cs-cz.facebook.com/Rap­torTV.cz/vide­os/poprav%C4%8D%C­3%AD-m%C3%ADstnost-pankr%C3%A1ck%C3%A9-v%C4%9Bznice/321258848­506784/

Ať už má na absolutní trest názor kdo chce jaký chce, smyslem absolutního trestu je co nejrychlejší a nejnebolestivější zabití čince.

My, samozřejmě, nemůžeme exaktně doložit, jak přesně popravy probíhaly, ale s ohledem na tu skutečnost, že lékař konstatoval smrt v průměru mezi 5–6 minutami po zatažení za páku propadliště (Milada Horáková, Olga Hepnarová …, máme to ve spisech přesně), je asi jasné, že se tam činec 5–6 minut škrtil. On nevnímal celou dobu úplně zřetelně, ale něco vnímal, minimálně jednotky minut. Někde jsem četl, že se to prostě provádělo tak, že ho dva profousové postavili na propadlo, nasadili mu oprátku na krk, třetí zatáhl za páku, a ti dva se pak na něj pověsili, aby se co nejdříve uškrtil. Což tak asi odpovídá, jinak by se mohl škrtit klidně i 10 minut.

Odpovídá to celkové „péči“ „socialistické“ společnosti o člověka: namísto, aby bylo dlouhé propadlo a školený popravčí, který by uměl spočítat délku oprátky, pořádně jí promazal voskem, věděl, kolik uzlů udělat na katovské smyčce (protože jinak se vaz nezlomí), věděl, že se oprátka musí umístit pod pravé ucho a škrcení tak bylo prakticky téměř vyloučeno, tak udělali, v plísní prolezlé sklepní místnosti, to nejnutnější, aby šlo odsouzeného prostě sprovodit ze světa, jak prase, no.

Jestli tomuhle říkáš, že je absolutní trest vykoupení, tak já ne, jo, nic víc neříkám.

Sameotazky

Já nerozporuju nehumannost takoveho zpusobu usmrceni. Predpokladam, ze pokud by se měl trest smrti navrátit, prováděl by se napr. smrtící injekci.
V otázce nebyl způsob definovany.

Filip84

Sameotazky: „Případný způsob výkonu absolutního trestu, laskavě, zmiňte v odpovědi.“ je v otázce. Mohl jsi to uvést.

Já jsem předpokládal, že Ti okolnosti výkonu absolutního trestu u nás byly známy, nemohu vědět, co kdo neví. 🙂

Ani smrtící injekce není absolutně spolehlivá. Jde tam o to, že se vpraví do veny čince několik látek, v nějakém množství účinné látky, které mají něco způsobit. Občas to neúčinkuje, jak má (protože každý jsme jiný), nebo dojde k selhání lidského faktoru – třeba k záměně látek, záměně pořadí látek, chybě při výrobě etc. etc. Pak je to tortura horší, než škrcení na oprátce.

Taky je problém, že látky do „smrtící injekce“ nechce už nikdo moc vyrábět.