Avatar uživatele
Bronzový

Jaký je váš pohled na státníka E. Beneše? Byl to starý, zlomený muž, který neměl na vybranou, nebo zrádce národa?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Doporučovala bych shlédnout poslední filmovou roli Pana Hrušínského,která právě pojednává o této postavě našich dějin.Škoda,že ten film téměř zapadnul.Dr.Edvard Beneš nebyl ani jedno z toho,co nabízíte.Pokud Vás tato osoba zajímá(a je hodně co se dozvědět) najděte si patřičné zdroje.Myslím si,že osoba Dr.Beneše by si zasloužila mnohem víc objektivních informací pro dnešní veřejnost a celkovou rehabilitaci jeho státnických postojů.Žádný náš prezident nebyl během své funkce vystaven takovým skutečnostem jako on...:D

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Neřeším to. Čo bolo, to bolo.
Různí vědátoři se na historii dívají s postupem času úplně jinak a co já laik? Mám dost svých reálných starostí a věnuji se jim, ty řeším.


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že to byl soudný a rozumný státník, který toho i dost pro republiku vykonal. Bohužel i dnešním některým vlivným by velice vyhovovalo, aby byl označen za neschopného, starého a nesoudného muže. Nejvíce by jim vyhovovalo, aby pomocí veřejného mínění dokázali zrušit některé jeho dekrety. Stačí si tyto materiály jen přečíst, a je jasné jak to s republikou myslel.


Avatar uživatele
Stříbrný

Souhlasím s <Drap>. Byl to chytrý a rozumný politik.
Bohužel po válce zjistil (vč. J.Masaryka), že malá ČR nezmůže nic, proti předem připraveným poválečným rozdělením Evropy mezi vliv Ameriky a Ruska (dohody v Teheránu a na Jaltě). Pro nás toto rozdělení nedopadlo dobře.


Avatar uživatele
Zlatý

Ktoré životné, či funkčné obdobie E.Beneša, chcete hodnotiť.
Bol to človek, ktorý svoj celý produktívny život venoval politike a rozvoju Československa, už od čias jeho vzniku.
Do prezidentskej funkcie nastúpil v časoch ekonomickej krízy, rozpínania sa fašizmu a v predvečer faktického začiatku 2.svetovej vojny (Občianska vojna v Španielsku1936). Pod tlakom spojeneckých vlád po Mnichove podpísal odstúpenie Sudet, odtrhnutie Slovenska a nakoniec emigroval do Veľkej Británie kde naďalej stál na čele exilovej vlády ČSR a usiloval o spojenie Moskovského i Londýnského exilu k úspešnému odboju českoslovenkých vlastencov proti Nemeckej ríši pod vedením A.Hitlera. Po vojne sa pokúšal udržať Československo nezávislé na SSSR, tento boj však dejinným vývojom prehral.
Dokázal by toto "starý, zlomený muž, který neměl na vybranou, nebo zrádce národa"?
V roku už zo zdravotných dôvodov nemal sily na ďalší politický boj, tak po pokuse niektorých ministrov zvrátiť dejinný vývoj, odovzdal moc KSČ - ´té lůze z ulice´. Polroka nato zomrel.
Doplňuji:
oprava:
V roku 1948 už zo zdravotných dôvodov...


Avatar uživatele
Stříbrný

Už jsem o tom přemýšlela. A nechtěla bych být v jeho kůži a nevím, jak bych se na jeho místě rozhodla. Myslím, že to byl chytrý a empatický člověk a některé věci ho možná i "zlomily". Bezmocnost je zlá.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

www.promluvil jsi jako omezenec- z historie plyne poučení.No-jak pro koho...

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3915
Zlatý Drap 2388
Zlatý led 1689
Zlatý marci1 1316
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 977
Zlatý mosoj 864
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.