Dochy

Jaký je váš názor na zobrazenou dopravní situaci?

Zdar. Zajímal by mně názor na tuto dopravní situaci. Nejsem si zde jistý… Silnice (oddělené směry, takže tady vlastně jednosměrka), dvouproudá plus cyklopruh zatáčí doleva, směr rovně vede do místní jednosměrné uličky. Cyklista by rád dále po té dvouproudé, tedy doleva. Myslím, že jsem zakreslil vše podstatné, pokud by se někdo chtěl podívat, tak tady:
https://mapy.cz/za­kladni?x=14.3939920&y=5­0.1098520&z=1­9&pano=1&base=op­hoto&box=1

(náčrtek je kupodivu vlastní, pokud by někoho tak moc zajímala autorská práva)

Nejlepší odpověď
Edison

Vozidla jedoucí po hlavní silnici, včetně cyklistů, mají přednost. Vozidlo jedoucí ROVNĚ do jednosměrky opouští hlavní a tutíž MUSÍ dát přednost cyklistovi jedoucímu po hlavní. Cyklista jedoucí po hlavní ODBOČUJE a je povinen dát znamení o změně směru jízdy.

Další odpovědi
zjentek

Názor ne tuto dopr. situaci mám jednožnačný- bejt cyklista, tak ze strachu jedu rovně, do vedlejší!

aliendrone

Hele, tyhle novoty jako cyklopruhy apod. neexistovaly, když jsem dělal autoškolu. Na školení řidičů už také celá desetiletí nechodím, bo nejezdím jako profík, takže zbývá jen úvaha. Cyklopruh je také jízdní pruh, ergo pokud bys autem chtěl do té jednosměrky (co vede přímo), jde o odbočení, tudíž šlapkovometákovi bys měl dát přednost, bo ON jede v pravém (tedy odbočovacím) pruhu a ty (i když z hlediska řidiče auta už víc vpravo jet nemůžeš), v pravém (odbočovacím) pruhu nejsi.

Ale to je jen můj názor, reálně to určitě nwm. Venkoncem co, jestli ti jdou stěrače a na laku moc nezáleží, tak v čem je problém? ;) :D :D

EDIT>
Edisone, podle čeho soudíš, že jde o křížovatku rozlišenou (s hlavní a vedlejší)? Podle mne jde o křižovatku nerozlišenou. No to je fuck, páč mne to zavrtalo gembičkou a tak jsem mrknul do pravidel.

§ 21Odbočování (odst. 6) http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich/cast-1-hlava-2-dil-3-oddil-1-paragraf-21 Ale co už, když jedeš s naloženou Tatrou, tak to ani moc neposkočí, vlastně si ani nevšimneš, leda trošku bordelu mezi prvním a druhým tuplákem… ;) :D

Kryšpín

Pumpičkář má přednost

cukrar

Omlouvám se, ale nenašel jsem onu křižovatku na odkazu. Můžete dát jiný odkaz, popřípadě název ulic?
Podle obrázku nesmí řidič vozidla ohrozit řidiče (cyklistu) jedoucího v jízdním pruhu do kterého odbočuje.
Půbec nechápu, jak někdo operuje hlavní silnicí, když vozidla jedou po stejné silnici.
Stačí kouknout do zákona 361/2000 a §21 zní…
(6) Řidič odbočující vpravo musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen. Tam, kde je povolena jízda podél tramvaje vlevo, musí dát přednost v jízdě i tramvaji.
Jak jednoduché.
Už aby bylo povinné školení všech řidičů,

cukrar

Tak jsem se kouknul do mapy, osobně vidím problém v neznalosti zákona některých řidičů. Těm nepomůže citace ze zákona, páč si vedou jen své. Nic neřeší zatáčka, nic neřeší hlavní a vedlejší. Jde pouze o odbočení vpravo přes vyhrazený pruh.
Je jasné, že auto odbočující vpravo musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu.
Nic víc v tom nehledejte.

Dochy

Cukrar: Jde o křižovatku „Koulova“ a „Jugoslávských partizánů“ (Praha). Na odkazované mapě je to směr dolů (na jih).

Aktuálně mám dvě hypotézy proč mám pravdu a cyklista by měl mít volný průjezd a několik proč ne 😉

1. §21, odst. 6: Řidič odbočující vpravo musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen, a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty…

Nejsem si jist, zda lze použít, protože jsem na vážkách zda směr do Jug. partizánů lze chápat jako „hlavní“ a do „Koulovi“ jako odbočování vpravo. Ale byl to můj původní předpoklad.

2. §17, odst. 5e: Řidič nesmí předjíždět pokud … dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo…

Opět si nejsem jist… Idea: vyhrazený jízdní pruh skončil, jsem ve stejném pruhu jako auto, ukazuji s dostatečným předstihem vlevo (s tím včasným ukázáním a původně dostatečným odstupem toho dalšího vozu jsem si docela dost jist)

Nejistotu mám dále v těchto věcech:

1. Svislá značka naznačuje – ulice pokračuje rovně, možnost odbočení vlevo.
Vodorovné značení vede provoz vlevo, je možnost odbočit vpravo (přes přerušovanou čáru)

2. konec vyhrazeného pruhu pro cyklisty (původně jsem si podle vodorovného značení myslel že pokračuje dál tou křižovatkou do Jug. partizánů, ale teď mám za to, že končí před křižovatkou.) Jak se zde jako cyklista správně chovat? A jak jako řidič? Připadá mi také docela střelené, že ten pruh zkrátka zmizí bez jakékoli další informace..

aliendrone

Na SCHEMATICKOU značku můžeš hodit bobika, neplyne z ní žádná přednost. Je to KŘIŽOVATKA (a to NEROZLIŠENÁ!!) a to je určující. Platí pravidla pro průjezd křižovatkou (nerozlišenou), ergo když pojedeš rovně, tak dle vyhlášky ODBOČUJEŠ VPRAVO – viz ten obrázek co jsem upnul. (To jestli silnice ZATÁČÍ doleva na tom nic nemění, nejde o odbočování vlevo, stejně tak jako když zatáčíš v zatáčce doleva/doprava NEZNAMENÁ že ODBOČUJEŠ doleva/doprava). ;) :)

Dochy

Tohle je hodně odvážný tvrzení „když pojedeš rovně, tak dle vyhlášky ODBOČUJEŠ VPRAVO“ tohle vyhláška říká kde? To by podle mně právě musel být vyznačený tvar křižovatky s vyznačenou hlavní vlevo.

aliendrone

Nic takového vyhláška NEŘÍKÁ, tohle je jen popis reálné situace průjezdu touto křižovatkou. Nicméně podle toho, co vyhláška říká, je to „křižovatka“ (místo, v němž se protínají nebo spojují pozemní komunikace) a to „nerozlišená“ (není označená "hlavní silnice) a podle toho se musí projíždět. Nic víc, nic méně. :)

Dochy

Díky pánové
Chtěl jsem vědět jestli jsem nebyl za vola se stejným názorem. Tu situaci jsem si vyzkoušel naživo jako cyklista (půjčil jsem si elektrokolo když jsem se snažil dohnat něco co by mi jinak ujelo), o těch autech jsem věděl, v reálu tam byli větší rozestupy a to třetí poměrně dost daleko když jsem začal ukazovat, abych věděl že to můžeme všichni zvládnou bez jakýchkoli větších zásahů do řízení… Stejně se tam ten 3. musel narvat (kdybych nepočítal s jistou šancí že to udělá tak mně sejmul) a pak kvůli tomu, že auta stavěla před přechodem trochu dál v té uličce tenhle vůl zůstal stát přes cyklopruh.

V tom okamžiku jsem si byl dost jistý svým právem na projetí křižovatky ve zdraví, tak jsem mu aspoň zaťukal na okýnko a naznačil co si o jeho jízdě myslím. Ale později jsem trochu znejistěl, protože přímo před křižovatkou není žádná značka která by naznačovala která ulice je hlavní, vodítkem zde je jen počet pruhů a pak vodorovné dopr. značení (to ale nemusí být pro řidiče viditelné, zvlášt když má další auta před sebou)

Edison

Na tu hlavní s tvarem křižovatky jsem se právě zapoměl zeptat.

Dochy

A? Změnilo to něco?? Právě mi to připadá trochu bordelózní. Právě s ohledem na cyklisty je to myslím dost podstatná věc a tady aby si to člověk domýšlel z kontextu, nebo podle pruhů na asfaltu. ☹ Nejbližší značka „hlavní silnice“ je o křižovatku zpět a tady by vlastně stejně nic neřešila. Smysl by měl ten tvar křižovatky.

aliendrone

Hlavní nebo ne – nemá to s tím co dělat. Jde o ODBOČOVÁNÍ vpravo. ;) :)

Edison

Omyl. Vůbec nejde o odbočování vpravo!! Spíše by se dala uplatnit přednost z prava. Všiměte si dopravního značení svislého, kde nic „v pravo“ NENÍ. Naopak ta, co se jeví jako „hlavní“ odbočuje DOLEVA!!! Takže tu máme řazení v pruzích, ty jsou dány a vyznačeny svilým i vodorovným značením.

aliendrone

Źádná „přednost zprava“ nepřichází v úvahu, neboť z té JEDNOSMĚRKY jaksi z principu nemůže nic vyjet. Komu bys chtěl dávat přednost zprava?

To, že silnice vede DOLEVA a ty doleva pojedeš neznamená, že ODBOČUJEŠ doleva, nýbrž „jedeš rovně“. Tak to prostě na křižovatkách je , buď jedeš přímo nebo odbočuješ. A protože vlevo NEODBOČUJEŠ (se všemi pravidly o přednostech protijedoucím atd.)), nýbrž jen doleva zatáčíš, tak ve smyslu pravidel jedeš ROVNĚ, zatímco pokud pojedeš přímo, tak navzdory tomu ODBOČUJEŠ VPRAVO.

A pokud by ta co vede přímo NEBYLA jednosměrka, dokonce bys musel dávat přednost zprava (kdyby z ní něco vyjelo), což nemění nic na tom, že bys tak jako tak ODBOČOVAL, pokud bys do ní chtěl vjet.

Znovu to shrnu – máš na této křižovatce možnost jet přímo (tedy držet se silnice ZATÁČEJÍCÍ doleva, nebo ODBOČIT VPRAVO (pokračovat rovně do jednosměrky), ODBOČIT VLEVO MOŽNOST NEMÁŠ. Kapišto? ;) :)

Tohle je zajímavé, znám také jednu pěknou, dnes už tam udělali kruháč, ale na „mapách.cz“ je ještě stará fotka (ten dělící červenobílý nesmysl tam nebyl) https://mapy.cz/za­kladni?x=14.5086576&y=5­0.1186955&z=2­0&base=ophoto

Tam bývala někdy pěkná jatka, bitka alespoň 1× denně. Nejlepší bylo, když se do toho přimíchaly autobusy (kromě MHD je navíc kousíček depo Klíčov) a nějaká Tatra zespoda ze stavby (se tam něco stavělo) Naštěstí většina provozu šla po Čakovický, z těch ostatních to bylo o dost slabší, ale když se občas potkali všichni… :D

Dochy

„Znovu to shrnu – máš na této křižovatce možnost jet přímo (tedy držet se silnice ZATÁČEJÍCÍ doleva, nebo ODBOČIT VPRAVO (pokračovat rovně do jednosměrky), ODBOČIT VLEVO MOŽNOST NEMÁŠ. Kapišto? ;) :)“

Když tohle je pořád otázka. Kudy vede „hlavní“. Pokud byvhom mohli brát za hlavní ten směr doleva a rovně odbočování, měli bychom jasno a jsme za vodou. Ale právě tím jestli „rovně“ v tomto případě znamená „odbočit vpravo“ si nejsem úplně jistý i když původně jsem byl přesvědčen že ano.

aliendrone

Dochy>>> Žádné dilema „kudy vede hlavní“ NEMÁŠ. Je to KŘIŽOVATKA a to nerozlišená. NA NEROZLIŠENÉ KŘIŽOVATCE „hlavní“ nebo „vedlejší“ silnice NENÍ. Průběžný pruh jen zatáčí doleva (ODBOČOVAT doleva NENÍ KAM, PROTO je průběžný). Doprava ovšem odbočit MŮŽEŠ (když pojedeš rovně).

Je to prostě tento typ křižovatky, tady ti snad průjezd bude mnohem jasnější. http://imgWor­ld.cz/3hLxRmnV­th.jpg Jak vidíš, žádná „hlavní“ se nekoná, tudíž žádné dilema NENÍ. Dokonce ani kdyby odbočka nebyla jednosměrkou, STEJNĚ by cyklista měl přednost před souběžně jedoucím vozidlem odbočujícím vpravo. (musel by ovšem sám dát přednost zprava vozidlům z odbočky vyjíždějícím). Ale to NENÍ náš případ. :)

Dochy

tady ale jede jednoznačně rovně a má vyznačený pruh pro cyklisty přes celou křižovatku.

V případě kdy na značce máš jasně šipky rovně a doleva je trochu odvážné chtít odbočit doprava 😉 (pokud by byla jasně označená hlavní doleva, bylo by to něco trochu jiného)

aliendrone

I kdyby se vlnila jako hadice nebo se otočila nikoliv jen trochu doleva, nýbrž úplně do obráceného „U“, pořád je to křižovatka a pořád je nerozlišená.

Schematické značky na tom NIC nemění, navíc NEURČUJÍ přednosti (na to máme SPECIÁLNÍ značky „hlavní silnice“, „dej přednost…“ a „stůj, dej přednost…“ Ty by BYLY RELEVANTNÍ. Ale žádné tam NEJSOU, a podle návěsti NELZE určovat PŘEDNOST V JÍZDĚ. ;) :D

Edison

  1. Přednost má ozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Pokud někdo přejíždí z pruhu do pruhu, musí dát přednost.
  2. Pokud jsou pruhy tři a z obou krajních chtějí do prostředního platí přednost z prava. Obecně přednost z prava platí VŽDY, pokud není určeno jinak, čili ne jen na křižovatkách. Přednost z prava platí i kdyby někdo vyjížděl z vedlejší jednosměrky v protisměru, pkud před tím nemáš určení přednosti na hlavní silnici! Dobrý právník to hravě ukecá půl na půl a poldi to tak taky hodnotěj.

Značení pruhů jak na svislé tak vodorovné značce NIC DO PRAVA NEMAJÍ!!!! Hlavní odbočuje DOLEVA, vedlejší je ROVNĚ! Určení přednosti CHYBÍ! Bohužel to značení je zmatečné jen z pohledu vedení pruhů. Pro právníky i poldy je to zaručeně velmi zajímavá situace. A to jsme nikdo ještě nezmínili nadřazenost svislého značení před vodorovným. A nikde není napsáno, že jednosměrka nemůže být hlavní. Mimochodem, rozhodně to svislé navádí k extrémě nebezpečným situacím, zejména pro pumpičkáře. Další možností by bylo možno pruh pro cyklisty, s jistou mírou přivření očí, považovat za přejezd pro cyklisty. Ale i na to tam chybí odpovídající značení. Určitě se shodneme na tom, že je to prostě bordel nejnebezpečnějšího z hrubých zrn.

aliendrone

Edison>>> Uniká ti ZÁSADNÍ věc – tohle není „jízda v pruzích“, ale KŘIŽOVATKA. Tedy místo, v němž se protínají nebo spojují pozemní komunikace. (nikoliv jízdní pruhy) V okamžiku, jakmile si toho všimneš, bude ti to JASNÉ.

BTW – to, že dopravní značky jsou SCHEMATICKÉ (a to záměrně, hádej proč) a neodpovídají skutečné situaci (od toho jsou případné dodatkové tabulky pod nimi) je pro tebe novinka? Tywoe, to já při každém odbočování vpravo o 90° na klasické křižovatce bych podle horizontálního značení nebo i návěstích odbočoval jen o cca 45° ;) :D :D

Dochy

Nesouhlasím s bodem 2 – tedy tou předností zprava. Technicky to tak sice funguje, ale je to zvláštní případ, který je zvlášť popsán v předpisech. Přednost zprava je termín který by se podle mně neměl užívat jinde než na křižovatkách. V daném případě nelze aplikovat, protože jak OA tak cyklista nevjíždí do pruhu který je mezi nimi. Po bližším prostudování předpisů mám za to, že pruh pro cyklisty končí těsně před křižovatkou, dále ve směru doleva pokračuje značení „koridor pro cyklisty“ který podle všeho má jen význam upozornění pro řidiče „bacha, tady se Ti můžou motat cyklisté“. Kdybych teď znovu kreslil ten náčrtek, dal bych si záležet abych ten přechod z jednoho značení na druhé zakreslil lépe.

Edison

Právě, že ta přednost z prava je obecná a základní. Vše ostatní je určeno výslovně buďto zákonem, nebo značením. Určena v zásadě být musí vždy, proto implicitně platí přednost z prava v každé situaci, kromě situací, které jsou popsány jinak. A že jich je hodně.

Dochy

No, jenže ta značka ukazuje něco jiného než vodorovné značení. Ten směr vlevo je zprava ohraničen přerušovanou čárou, což podle mně odpovídá vyznačení hlavní silnice.

A hele… co třeba z úplně jiného soudku (361/2000, §17, 5e):
„Řidič nesmí předjíždět dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,…“
Je to v tomto případě aplikovatelné?
Tady je tedy trochu přesnější fotka těch pruhů. Jak to tak studuju a přemýšlím o tom, možná je můj nákres nepřesný v něčem co by mohlo být podstatné…
https://ctrlv­.cz/oUoQ

Dochy

No právě… Vodorovné dopr. značení a to že všechny 3 pruhy zahýbají doleva a jen 2 rovně jsou jediná vodítka která brání (nepříliš důrazně) tomu abych mohl říct: buď jedu rovně, nebo odbočuju vlevo…

aliendrone

Hlavní nebo ne – nemá to s tím co dělat. Jde o ODBOČOVÁNÍ vpravo. ;) :)

Edison

Na to jsi přišel podle čeho? Podle mě i podle svislého i vodorovného značení je jednosměrka ROVNĚ.

aliendrone

Na to jsem přišel z toho, že je to KŘIŽOVATKA a SCHEMATICKÉ dopravní značení s tím nemá nic. V křižovatce platí pravidla pro průjezd křižovatkou. ;)

Dochy

Aliene,ukaž mi kde v pravidlech píšou, že pokud můžeš na křižovatce jet vlevo nebo rovně, jedeš vlastně rovně, nebo odbočuješ vpravo.

aliendrone

Hlavní nebo ne – nemá to s tím co dělat. Jde o ODBOČOVÁNÍ vpravo. ;) :)

aliendrone

Hlavní nebo ne – nemá to s tím co dělat. Jde o ODBOČOVÁNÍ vpravo. ;) :)

aliendrone

TYWOE!!! Jako odeslat komentář a on se zobrazí 2×, to už se mi stalo (a všiml jsem si, že nejen mně). Ale ČTYŘIKRÁT – to umí jen ALIENDRONE! :D

NJN, obdivně zírejte a učte se, ať si to s sebou nevezmu do hrobu! ;) :D :D

Dochy

Gratuluju 😉

aliendrone

Dochy>>> Xixixi, dík. Nezoufej, když se budeš snažit, MOŽNÁ se ti také zadaří. Ale STEJNĚ nebudeš tak krásný, jako jsem já! ;) :D :D