Shoehardt

Jaký je váš názor na terapii tmou?

…a pokud jste absolvovali, co vám přinesla?

…a ještě dodatek: Nemám na mysli názor na podnikatelský záměr Terapie tmou. Proveditelné je to i bez zaplacení:-)

Nejlepší odpověď
annas

Názor? Jen jsem o této terapii četla. Vím, že ji praktikují již velmi dlouho tibetští mnchové. Prý je dobrá pro jedince s psychickými poruchami, přináší zklidnění.

Uvědomuji si, že nevidomí žijí ve tmě, jenže pro ně to není terapie, ale nutnost
První je tedy uvědomění si toho, jak se ve tmě pohybovat …
.
Samozřeujmě, když je člověk ve tmě, je izolovaný od okolního světa, nepodléhá vlivu a manipulaci jedinců, kteří v v něm žiji. Jenže je sám se svými myšlenkami, může mít různé představy – docela příjemné, nebo promítá si, co zažil, mohl udělat jinak, co změnit. Může poslouchat své srdce, nějaký vnitřní hlas. Může meditovat, takže si možná pročistí hlavu.

Zatím netuším, jak by mně tma pomohla. Ale každý je strůjce svého štěstí, pro léčení duše je často schponý leccos vyzkoušet. Člověk se třeba naučí vnímat vnitřní hlas.

Každý má právo vybrat si, co chce, myslím, pokud jde o terapii, takže někdo terapii vítá, jiný zatracuje.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Moc se mi nelíbí pokusy (někdy více, někdy méně úspěšné) o integrování zahraničních vychytávek, jak to je poslední dobou cool… Jóga tam, goji sem… To už jsme zapomněli, co máme tady? Vážně děláme tak dobře pro naše těla? A pro naše peněženky? :)
Raději bych se šla buď projít do přírody, nebo tam rovnou strávit pár dní. Pozorovat a obdivovat životy rostlin a zvířat, kterak na nás zvysoka kašlou a možná si uvědomíme, že se z nás na p*del asi neposaděj.

Mc Merkurion

… když se najdou blbci co za to zaplatí, pak takovýto podvodný podnikatelský záměr schvaluju >>> kdo takový kravině uvěří, si nic jinýho nezaslouží …

… pamatuju si na terapii tmou, ale to jsem byl malej a naši nechtěli, abych celou noc svítil …

… reakce na doplnění: … názor na tuto terapii jsem snad vyjádřil jasně >>> je to tak pro malý děti …

marci1

Určitě na tom něco bude. Mnichové tráví ve tmě až 7 týdnů a ti moc dobře vědí, proč to dělají a jaké to má účinky na lidské vědomí. Uvědomujeme si více své vědomí, než své tělo. Někdy si zkouším takovou krátkodobou (třeba 1 hodinu) terapii tmou před spánkem. Zhasnu všechna světla i světýlka na notebooku, TV apod., zajistím úplně ticho, pohodlně se usadím a nechám volně plynout myšlenky, uvědomuji si své vědomí, myšlení, to co nevidíme, neslyšíme, nehmatáme, jen to co máme v hlavě. 🙂
Podle tradice tibetského buddhismu je yangtik (pobyt ve tmě) přípravou na smrt, při které jde o dosažení tzv. barda posmrtného stavu, což je stav, ve kterém se nachází duše mezi smrtí a novým zrozením. Tibetští mnichové za tímto účelem tráví v temnotě až sedm týdnů.

Epifýza produkuje právě ve tmě hormon melatonin. Je to nejsilnější lidský antioxidant. Jeho snížená hladina u pracovníků na nočních směnách je považována za příčinu zvýšeného výskytu rakoviny u těchto lidí.

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/deset-tydnu-ve-tme/

led

Akákoľvek terapia, teda aj terapia tmou, pokiaľ prinesie kladné výsledky je užitočná.
Terapiu tichom, hudbou, zvukom a vôňou prírody, ale aj tmou bežne používam, hlavne v ťažkých zdravotných, životných, ale i tvorčích situáciách. človek sa takto prenáša do iného pokojného sveta, pokoju prispôsobuje svoje životné orgány a naberá duševné i fyzické sily. Pritom ani nemusím investovať ťažko zarobené peniaze.

anonym

Zkusil jsem a předčasně jsem pokus ukončil. Jednalo se o zvláštní místnost ve které jste byli ponořeni a nadnášeni slanou vodou. Všude kolem absolutní tma a absolutní ticho. Prvních deset minut nuda, ale mozek se začne po té chvíli chovat nějak zvláštně, pro naprostý nedostatek vnějších podnětů si začne vizualizovat to co se vám odehrává v hlavě. Nejdřív to mohou být jen malé tečky světla, které vidíte například když si omylem přeležíte oko o ruku 🙂 nemyslím že se to dá zvládnout moc dlouho, nemluvě o tom že po asi 20 minutách ma mne začaly dopadat příliš tísnivé klaustrofobické pocity a experiment jsem musel ukončit.

led

Ten, kto nechce veriť v účinok liečby, či už klasickej, alebo hoci „východnej očisty duše“ sa ťašie lieči než ten, kto ich prijíma s nádejou na pomoc.
Pri terapii očisty duše, medzi ne sa počíta aj terapia tmou sa prijímateľ musí psychicky uvoľniť, zbaviť sa starostí a myšlienok, potlačiť svoju tiaž fyzickej schránky tela, zjednodušene vypnúť sa a príjimať svojim celým „ja“ dych prírody. Dôležité je veriť v úspech, ak neveríte v seba, potlačujete svoje schopnosti uvoľnenia. Tak ako idete k lekárovi, liečiteľovi a dôverujete v jeho liečbu, v jeho skúsenosti aj v prírodnej liečbe musíte dôverovať, inak vaše negatíva prevládnu a neprichádza k zlepšeniu vášho stavu, nenájdete potrebnú myšlienku. Vychádzam nielen zo štúdia, ale aj z vlastnej skúsenosti a čiastočnej znalosti „prírodného liečiteľstva“.