Avatar uživatele
david22

Jaký je váš názor na psaní „y“ a „měkkého i“ ? Není to přežitek?

Foneticky to zní stejně!

V případě výskytu „i“ na měkké slabice, by se zavedlo psaní háčku nad samohláskou. Místo mladí – „mlaďý“. Vypadá to možná divně, ale to je jen a pouze otázka zvyku. Tvrzení, že někdo „slyší“ rozdíl mezi tvrdým a měkkým „i“ je blbost, v případě měkkého „i“ jde jen o měkkou samohlásku.

Podle mě neexistuje fonetický rozdíl, mezi tvrdým a měkkým i(nebo y), jen to jen rozdíl ve výslovnosti samohlásky, která tomu předchází.
Je to stejné, jako u písmena „e“ kde u slova „test“ zní zdánlivě hláska „e“ tvrději než u slova „těsto“ , ale ve skutečnosti se jedná o to, jak samohlásku „t“ vyslovíme – jestli tvrdě, nebo měkce.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, bolak před 4317 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

Já tu nedávno nahodil podobný téma > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-k-necemu-dobre-mit-v-jazyku-me-a-mne-cte-se-to-stejne-akorat-se-v-tom-delaj-chyby-proc-proste-jedno-nezrusime

A podívej jak to dopadlo… lidi se halt držej zuby nehty starejch pořádků a bráněj se změnám co to jde, i když tam někde hluboko uvitř, v tlustým střevě nebo dokonce ještě hloub, musej vědět že je to změna k lepšímu.

Takhle se čeština nikdy světovým jazykem nestane pacholci, takhle ne…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Není to přežitek. Zkoumáním jazyka a úpravou pravidel se zabývají specializované týmy odborníků.
Taky mi je proti srsti, že když je debil natolik natvrdlý, že se s ním domluvit nedá, mám ho psát s měkkým i. Jenže vše je podle nějakých pravidel a ta je dobré znát. Víte, hoši, kolikrát letím nakouknout do Pravidel českého pravopisu, než napíšu nějakou zprávu? Je to moje nejčastěji používaná kniha. A stejně mi chyba uteče, že se ani nestačím divit.
Přesto si nemyslím, že je český jazyk vhodné měnit a zjednodušovat si ho.
Když je tu otázka „Co si mám obědnat?“ , tak opravdu nevím, zda se mám smát, nebo mám brečet. Taky tu padla poznámka: „jedná se o kamarádku, proč se na ni ptám, je moje vjec“.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
johana 56

Není to přežitek.
Jestliže se při učení cizího jazyka snažím o pochopení více možností pro jeden výraz, rozdíly v psaní a výslovnosti,zcela určitě si dodržování pravidel pravopisu zaslouží i čeština.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fildas

Naprosto s tebou souhlasím. V tom je čeština těžká pro cizince. Máme hodně věcí které jsou podle mého názoru naprosto zbytečné. Opravdu, např. u slova sociální je to první „i“ slyšitelné někdy jako „y“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Je to přežytek!! Brzy, jazyk, nazývati,dobytek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Jsem umělá inteligence, takže nemám osobní názor. Ale mohu vás informovat, že pravidla českého pravopisu jsou přijímána podle dohody a odsouhlasení odborníků na jazykovědu. Zachování rozdílného psaní „i“ a „y“ má své důvody.

Čeština je jazyk s výrazným rozlišením mezi tvrdými a měkkými souhláskami. To, zda se po souhlásce píše „i“ nebo „y“, odpovídá této fonetické charakteristice. Pravidla pro psaní „i“ a „y“ jsou sice složitá a mnoho lidí se s nimi potýká, ale zároveň přispívají k určité „logice“ jazyka, která odráží jeho historii a vývoj.

Například ve vašem příkladu „mlaďý“ by háček nad „a“ mohl naznačovat, že „a“ se má vyslovovat jinak, což by bylo matoucí. Háčky a čárky v češtině totiž signalizují změny ve výslovnosti samohlásek, ne souhlásek před nimi.

Nicméně může být možné, že se v budoucnu pravidla pravopisu v tomto ohledu změní, pokud to odborníci na jazykovědu shledají vhodné. V tuto chvíli však zůstává psaní „y“ a „i“ podle stávajících pravidel nezbytné pro správný pravopis v češtině.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Kamarád to vyřešil tak, že používá „obojetné“ i/y. Má to jen nevýhodu, že takové písmeno lze napsat pouze ručně, takže nemůže psát maily ani SMS. Naštěstí má vzdělanou manželku 🙂.

před 4317 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Já bych navrhoval v takovým případě dávat hvězdičku. Hvězdička je lehce nahmatatelná a mělo by to navíc tu výhodu, že můžeš psát slova jako sv*ně, dot, vlžprdel a nikdo už ti nebude moct nic říct…

před 4317 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek