Hufnágl

Jaký je váš názor na hackery?

Poslední dobou se hackeři nabourali do systému v nemocnici, v dole a teď i do nově vytvořeného systému dálničních známek. Proč a v čem jsou lepší než programátoři, když prolomí antivir a nabourají se do systému?
Jaký trest byste jim při dopadení navrhli mimo trestní řád ČR?

Nejlepší odpověď
Dochy

Podle laické terminologie je hacker ten co se nabourává do systémů a tedy škodí…

Podle trochu odbornější je hacker ten co ty systémy zná. má schopnosti se systémem pracovat na úrovni naprosto mimo schopnosti běžného člověka, a ten systém vylepšuje, opravuje, napravuje škody vzniklé poruchama apod…

Cracker je pak ten co má podobné znalosti jako hacker (alespoň část), ale využívá to ke svému prospěchu či úmyslně ke škodě ostatních.

Další odpovědi
elkon

Jsou to programátoři, kteří umí ještě něco navíc. A mnozí tuhle činnost nedělají pro peníze, ale aby dokázali, že jsou vždy před těmi ostatními.

anonym

Pokud jde o nový systém dálničních známek, uvědomte si že ten byl teprve ve stádiu testování, tzn. že výskyt chyb v něm se dal přirozeně očekávat, nešlo ještě o finální produkt určený k produkčnímu nasazení.

Ranná verze systému pro prodej dálničních známek ( http://ferznam­ka.cz/ ) vznikla za jediný víkend, ti lidé si nedělali ambice že za tak krátkou dobu bude perfektní. Testovací fáze ve které se budou odlaďovat případné chyby se teprve chystá.

Bobek 2

Pokud jde o tu Vondráčkovu předváděcí ukázku systému dálničních známek, tak tam je myslím zcela namístě, že ji hackeři otestovali a ukázali, že to je stejný šmejd, jako bývají státní projekty za stovky milionů. Já jsem jenom nahlédl do toho uživatelského prostředí a bylo mi jasné, že tvůrci zrovna inteligencí ani pečlivostí neoplývali. A kdo nahlédl do kódu těch html stránek, tak taky říkal, že to je splácanina.

Vyřadit na týdny z provozu nemocnici, to už je samozřejmě jiný level – za to by měli být tvrdě potrestáni jak ti pachatelé, tak ti manažeři, kteří tam nasadili takto zranitelný a nezabezpečený systém.

Kryšpín

Záleží jakým směrem se vrtnou možná rozhodnou třetí světovou válku i když Putin vyhrožoval, pokud nás někdo napadne provedeme tvrdý protiúder, ihned další bude směrovat na zničení komunikačních družic.

Bobek 2

Vypadá to, že bonzáčci a cenzoři si tu toto téma hlídají a některé odpovědi mizí.

anonym

a co si myslím o hackerech ? nedémonizujte je, jsou to programátoři jako každý jiný jen mají mírně odlišnou motivaci nebo prostě jenom šťouravou náturu 🙂 Tak jako tak jsou užiteční protože odhalení chyby je první krok k jejímu odstranění.

anonym

zmíněná chyba která umožnila únik přehledu uživatelů například v systému ferznamka už není a byla opravena, a o tom to je … Žádní skuteční uživatelé tam zatím stejně ještě nebyli, jen smyšlená testovací jména.