Kepler

Jaký je váš názor na existenci Atlantidy?

Atlantida je legendární kontinent, na kterém měla sídlit vysoce vyvinutá civilizace, kterou zničila mohutná přírodní katastrofa přibližně v roce 9600 př.n.l. Jediným zdrojem o této legendě jsou Platónovy texty. Nikdy se nenašel jediný důkaz o její existenci, nebo aspoň poloze. Co si o tom myslíte?

Nejlepší odpověď
luckykubrt

Iná odpověď

V Bibli není žádná zmínka o Atlantidě. Dosti podobná je však biblická zpráva o zničení města, kterou stavěl Noemův pravnuk Nimrod, velký odpůrce Jehovy Boha. Chtěl vystavět město až do nebes a za to byli lidé postiženi, že jim Bůh zmátl jazyky a byli rozptýleni po celé zemi. Dnes se staví mrakodrapy a situace je zcela opačná. Lidé hledají společný jazyk jak by se mezi sebou domluvili. 🙂

Další odpovědi
Emefej

Iná odpověď

Myslím, že neexistovala.

Klaproth

Iná odpověď

Nevěřím na Atlantidu.

annas

Iná odpověď

"Jedno vysvětlení máte v archivu, Podle odkazu na zdroje jde o nejnovější poznatky.

"Pátrání po tajemné ztracené civilizaci jménem Atlantida provází lidstvo vlastně už od dob Platónových, který její existenci popsal ve spisech Timaeus a Critias.

Dnešní poznatky o Atlantidě dávají prostor vlastně jen třem základním teoriím:

že je Atlantida pouhou fikcí a jedním z antických mýtů,

nebo že Atlantida je vlastně popisem zničení ostrova Théra (nyní Santorini) nedaleko Kréty a zániku mínojské civilizace,

nebo že Atlantida je historickou skutečností a leží tam, kde určil Platón"
atd.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-atlantida-fascinujici-vice-nez-jine-ztracene-zeme-a-kontinenty

Jinak více o Atlantidě
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-neco-pravdy-na-legende-o-atlantide-nebo-jde-jen-o-fantazii

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byla-doopravdy-atlantida

Protože se stále zkoumá, jak to s Atlantidou bylo – viz odkaz – sami vědci nevědí, co je pravda a fantazie. Beru jen jako určitou informaci, jako tajemství. .

Odkaz, který je v otázce – http://21stole­ti.cz/2004/01/­21/za-tajemstvim-atlantidy-ve-svetle-novych-teorii/

Lamalam

Iná odpověď

Nevěřím na ní.

dubraro

Atlantida skutečně v Atlantiku existovala

V mořích se již našlo mnoho stop po dávné lidské činnosti. Možná se jednou najde i Atlantida.

anonym

Atlantida byla úplně jinde

Existuje, ale na jiném místě a zatím neobjevená. Asi to tak má být. Kdo ví, co tam na nás vlastně čeká?

Nuk nuk

Iná odpověď

V tomto případě je nutné dát za pravdu Luckykubrtovi. Platón skutečně není jediný, kdo se o Atlantidě zmiňuje. Název Atlantida, její popis a představy o tom, jak vypydala, pocházejí skutečně až od Platóna. Platón ale není ani zdaleka jediný a nejspíš ani ne první, kdo podává svědectví o nějaké vyspělé civilizaci, která předcházela té naší a záhy zanikla díky živelné katastrofě.
Nejznámější zmínkou je pravděpodobně ten příběh o Noemovi v Bibli. Bible sice příliš nepopisuje vyspělost civilizace v té době, ale dá se z vyprávění vytušit, že byla na velmi vysoké úrovni.
O potopě světa a zániku jisté civilizace se zmiňuje také Epos o Gilgamešovi. A možná někoho překvapí, že některé původní tradice, mytologie a náboženství některých etnik, zahrnují podobné zmínky.
Dá se tedy předpokládat, že něco jako Atlantida někdy a někde existovalo.

Lgee

Atlantida skutečně v Atlantiku existovala

Anikitos

Ve skutečnosti se jednalo o středomořský ostrov Théra

GM

Atlantida skutečně v Atlantiku existovala

Kepler

Luckykubrt, Nuk nuk: ne, jediným pramenem je skutečně jen Platón, ten to zase měl údajně od Solóna, který se to zase údajně dozvěděl v Egyptě. S biblí, různými eposy atd. popis Atlantidy nemá společné NIC. Maximálně lze připustit, že se těmito záležitostmi nechal inspirovat. Já to osobně považuju za hoax starověku, možná tatínka všech hoaxů.

luckykubrt

Nelze vyloučit ani to, že Atlantida byla ve skutečnosti vesmírná loď podobná té z Hvězdné brány a Atlanťané s ní odletěli do souhvězdí Pegas. 🙂

dubraro

luckykubrt:
To mi připadá jako poněkud násilné přirovnání. V Bibli se nejednalo o (neznámou) Atlantidu, ale o docela známý Babylon (Šineár), na který měli Hebrejové oprávněně pifku. Navíc nebyl zničen potopou, ale lidé se prostě nemohli domluvit, rozešli se a věž nedostavěli.
Ve skutečnosti byla babylonská aramejština v té době univerzálním dorozumívacím jazykem Blízkého Východu.

luckykubrt

No ono to spíše vypadá, že to násilně překroutil ten Platón a z biblického Bábelu udělal Atlantidu. Ono to bylo podle vyprávění ostrovní město. A samozřejmě pokud byla před tím potopa tak takových měst bude nalezeno pod vodou spousta. 🙂

Nuk nuk

Pánové, myslím, že ve Luckykubrt ve své odpovědi pomíchal dvé biblické události, které chronologicky následují po sobě.
V Bibli se samozřejmě píše i o Babylónu, který byl nejspíš velice vyspělý, ale babylónská historie spadá až do období „po potopě. Nezapomeňme, že i po ní existovaly civilizace, které byly překvapivě vyspělé v porovnání s Evropou ve stejné době nebo v raném středověku (Egypt, Mayové atd.)
Co se týče Atlantidy, ta by spíše odpovídala událostem "před potopou“. Civilizace, o které se Bible zmiňuje v souvislosti s Noemovou stavbou archy, měla k „bájné“ Atlantidě povahově blíže, než pozdější Babylonie.