Avatar uživatele
Bronzový

Jaký je váš názor na elektronické volby?

Bude zachována anonymita? Bude systém elektronického hlasování bezpečný ? Nemyslím si ani jedno.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nepovažuju to za šťastný nápad, hlavně kvůli nebezpečí kyberútoků. Možná by to volební účast zvýšilo, ale za to riziko to nestojí. https://insmart.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Jak jsem psal jinde: Přílišná závislost na počíátačích, příliš snadné to napadnout, nebo co budem dělat, když se to zhroutí, jako nedávné zhroucení v nemocnici se všemi důsledky pro napojené systémy... nemůžou tam ani udělat rentgen. Stojí nám to za to?


Avatar uživatele
Bronzový

Tak to nás Bože chraň! Lepší podmínky pro zmanipulování voleb si ani nedovedu představit.


Avatar uživatele
Bronzový

Když bude dostatečné zabezpečení, tak jsem pro.


Avatar uživatele
Stříbrný

Za současného stavu věcí příliš snadno napadnutelné, příliš snadno manipulovatelné. Vzpomeňte, jak pravidelně dopadá vývoj informačních systémů pro státní instituce.


Avatar uživatele
Zlatý

Nyní jdeš s lístkem za plentu, pak vhodíš do urny, komise následně sečte elektronicky zpracuje, lístky schová a elektronická data odveze na sběrné místo, které odesílá elektronicky do centra.
Já nevidím důvod proč nevyužít elektroniku již od samého začátku.
Úspora za lístky, sčítání.
Komise zadá tvé rodné číslo z dokladu do počítače a v počítači třeba za plentou zvolíš to co je povoleno-jednu stranu, tři jména apod. Tvé rodné číslo je již v registru a nedovolí ti nikde jinde volit nebo vícekrát.


Avatar uživatele
Zlatý

Je to úplně jedno, jakkoliv předpokládám, že díky reálné téměř nekontrolovatelnosti by se fixlovalo MNOHEM snáze, to je celé. Venkoncem co chtít po prasáckém volebním systému, kde klidně vyhrávají ti, co dostali MÉNĚ hlasů a ti, co jich dostali celkově více utřou nos. Adolf Hitler v tomhle MĚL PRAVDU! >>>

"Demokracie je vláda intrikánů volených hlupáky." ;) :)


Avatar uživatele
Zlatý

Aby sis o tom mohl něco smysluplně myslet musel bys o tom něco vědět ... takhle je to jen otázka víry nevíry ze strany nás všech diskutujících ale nevíme jak by to technické řešení přesně vypadalo takže jak chcete hodnotit něco co nemáme alespoň technicky zdokumentováno ?

Alektronické volby se dají odfláknout (ve stylu USA kde jen přijdete stisknete tlačítko a odejdete, mašina si uloží hlasování do své interní paměti a na konci dne to celé pošle přes starý modem do cetrály pokud se tedy do té doby neporouchá a i pokud by se porouchala a posílalal nesmyslná čísla nepoznáte to protože to neavrhli tak blbě že tam neexistuje dvojí kontrola či záloha - tak takhle třeba by to vypadat nemělo viz velmi zajímavé povídání na to téma zde https://videacesky.cz/… , kde se do špatně zabezpečených elektronických volebních zařízení argumentačně opírá john oliver ) ...

Z USA jsou běžné historky kdy volební stroj zaznamenával chybné výsledky prostě proto že se v něm odlepilo dotykové sklo a sklouzlo o něco níž, takže hlas pro stranu B byl zaznamenán kvůli posunu skla jako hlas pro stranu A a to se stalo samozřejmě u všech co daný stroj použili. Jsou to jen stroje a musí se zabezpečit proti podobným selháním. Jiný volební stroj zjevně byl terčem datové manipulace když v okrsku kde odvolilo 10000 voličů odeslal milion hlasů do centrály :-) atp. Zkrátka to nesmí být zranitelná offline technologie z roku raz dva, serverové online řešení je k zajištění bezpečnosti nutnost, každé hlasování musí odcházet na API úřadu podobně jako je to u EET například, každé hlasovací zařízení musí mít svůj privátní klíč a podepisovat jím každý odeslaný hlas atd atd ... jakmile to necháte v režimu offline vystavujete to zranitelnosti, což je jediný věc se kterou zásadně nesouhlasím s tím co výše říká Oliver který je přesvědčen že pouze offline režim garantuje bezpečnost, rozhodně to tak není, offline režim právě že do celého procesu vnáší zranitelnost a hluchá místa která jsou příležitostí k útoku.

Jistě by se to ale dalo navrhnout s řadou pojistek a záloh tak aby to spolehlivé bylo, tak aby data byla zaručeně správná (vždyť k tomu stačí zavést jen kontrolní součty a hned víte zda data byla či nebyla porušena) ... je to tedy jen otázka toho jak dobře se to navrhne, jde to dobře, a po vzoru USA to jde bohužel i velmi špatně.


Avatar uživatele
Bronzový

Ano. Ale kvalitně připravit - nejlépe využitím postupů ze země, kde to funguje - Estonska.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Pepo25, víš jaký je rozdíl mezi Estonskem a námi? Asi ne, viď. A co se jim stane, pokud je zasáhne podobný vir, jako Benešovskou nemocnici? Hahahaha... Děkuji... nechci. A to se uvažuje o plné elektronizaci dokladů.

Avatar uživatele
Bronzový

Ametyst

JájsemRaibek: Představ si situaci, kdy na Tebe třeba zaměstnavatel vyvíjí nátlak, koho máš volit. Těžko bude nějaký mlátič u voleb vysvětlovat, proč Ty si nesmíš vyzvednout čisté volební lístky, když máš připravené. Zaměstnavatel to udělá chytřeji: firemní večírek, smartphony a laptopy sebou, a kdyby ses chtěl vykroutit, víme, že máš svoje děti rád.

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Máte bujnou fantazii ;-) Ale je pravda, že osobní hlasování vylučuje jakékoliv pochybnosti o okolnostech. I když i teď když chodí s přenosnou urnou po domovech důchodců - můžete si být 100% jistá, jak to probíhá?

Avatar uživatele
Bronzový

Ametyst

Pepa 25: "Politik má za úkol předpokládat i nejhorší varianty, a udělat všechno pro to, aby nenastaly. "Když vidím, že secondhand hackeři prolomili vízový systém na MZV, to nebyla žádná první liga, tak musím být skeptik. 6 let jim to procházelo! Slovy šest!
Nehledě na podivnou stabilitu v EU, kdy se výsledky hlasování u nás klidně můžou třeba za 20 let dostat do rukou cizí mocnosti.
Co víš o Estonsku? I tam je anonymita prolomená, pokud někdo chce smazat elektronický hlas a přijde volit osobně.Součástí digitálně zaslaného hlasu je ID voliče, dokonce je privátním klíčem voliče podepsán: to je vlastnost, kterou by asi volební systém mít neměl, ne?

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

vy znáte zaměstnavatele který vyvíjí podobný nátlak ? Proč by to dělal ? musí mu být jasné že zainvestovat do očerňující kampaně an protistranu je efektivnější než někomu něco vnucovat. Proto jsou fake news plná očerňujících nesmyslů jejichž terčem jsou zpravidla liberálně zaměřené strany protože jinak prostě extrémy v politice neprosadíte ať už extrémní pravici či levici, ta se umí prosadit pouze lživým očerňováním ostatních a hledáním nepřátel.

Avatar uživatele
Bronzový

Ametyst

V Německu ano. Jak známo, "v Německu kýchnou a v Čechách už máme chřipku". "Jsme jako další spolkový stát," říká místopředseda Svazu průmyslu.. blabla.. Špicar.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Dříve "volby" byly podstatně jednodušší. Když se konšelé někomu znelíbili, měli pár vteřin naučit se lítat při defenestraci.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

kolikrát se takto v historii odvolilo ? opravdu každé 4 roky ? :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý ge0rge 1280
Zlatý Michal Kole 1199
Zlatý mosoj 1103
Zlatý Hlada 1030
Zlatý led 1009
Zlatý gecco 904
Zlatý www 828
Zlatý badisko 817
Zlatý cochee 745

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.