Gus_Fring

Jaký je váš názor na box, kickbox a MMA? Jak to vnímáte v kontrastu s bojovými uměními východního stylu?

Nejlepší odpověď
Hlada

Jakékoli mlácení je mi proti srsti bez ohledu na název a jakkoli květnatě obhajující ideologii.

Další odpovědi
Tw!st

Docela to obdivuji, poslední dobou začínám přemýšlet že bych se také dal na nějaké bojové umění.

DoTazatel

Klasické kung-fu konkrétně wushu mám asi nejraději, protože to se zaměřuje cíleně na disciplínu, vytrvalost a zlepšování růných dovedností, relfexů, síly aj. Dbá se tam na výchovu, jak fyzickou tak i psychickou, učňům jsou štěpovány různé morální zásady a pravidla (taky rady do života – moudra).
Některé bojové sporty, konkrétně jako třeba i MMA, jsou takové zaměřené jen na rvačky (teď nemyslím jako celý ten styl, ale někteří konkrétní jedinci ttěch stylů), totiž soustředí se jen na chvaty a to je všechno – nic víc, žádné zlepšování jiných dovedností, schopností, žádné morální zásady ani na disciplínu někteří moc nedbají. Vztahuji to samozřejmě jen na určité osoby a ne na celé ty bojové styly. Někteří jsou prostě jen agresivní hulváti s pokérovaným celým tělem, kteří si nevidí do huby – a to i ti slavnější.
Proto mám v tomto ohledu kung-fu, protože to není jen bojové umění, ale prostě i soubor zásad a je toho mnohé, co učí – je to vlastně životní styl než jen bojový styl.

Do MMA spadá dost východních stylů. Vždycky asi záleží na jedinci, který mix těch bojových stylů se učí (může to mít různě kombinované). Dneska už je hodně těch bojových stylů ovlinině navzájem.

Každopádně obdivuju všechny, kteří chtějí něco umět, kteří pěstují svou sílu, své reflexy a rozvíjí své dovednosti. Mají můj respekt.

Box je prostě „klasika.“ To je takový základ.

Z filmů je pro mě nejlepší Neporazitelný III, IV a II. Vlastně většina filmů se Scottem Adkinsem jsou dobré – co do bojových scén, když už né přímo do děje. Dále třeba Ip Man (1 až 4). Můj nejoblíbenější film zaměřený na bojové umění je Obávaný bojovník (Huo Yuan Jia) – jak do děje, tak do bojových scén je podle mě prostě nejlepší. I když bojové scény z neporazitelného mám hodně rád, tak tohle bylo asi lepší.

Mně osobně se vždycky líbil pankration a nezařadil jsem ho mezi nejlepší bojové umění jenom proto, že už je to vlastně „mrtvý“ bojový styl. Sice dneska existují nadšenci, kteří se zvou jeho stoupenci, ale jsou to spíš jen takoví amatéři a není jich až tolik moc. Když říkám, že se mi líbí, myslím tím prostě ty chvaty, styl – způsob a historie tohoto umění. Dobře je to vidět na starých freskách, na vázách – amforách. Jsou na nich vyobrazeny ty chvaty a způsob boje.

Kryšpín

Je to nádhera v MMA když se tam mažou dámy hlavně co nejvíce do makovice pak se mozek naladí jako u Muhammeda Aliho. Jinak mám nejraději brazilské jiu-jitsu.

Kelt

Občas se na nějaké filmy, kde se tento styl boje uplatňuje, podívám. Stejně tak na zápasy, ukázky např MMA a jiné. Stejně nácviky nějakých bojových umění a obran – systema, kraft maga a jiné.

brazdarom19

Osobně mě teda zrovna MMA baví sledovat mnohem víc než jiná bojová umění. Ale je to asi i tím, že jsem podlehl tomu boomu, který okolo toho posledních pár let je. Zatím sleduji zápasy pouze doma v televizi, ale mám v plánu vyrazit na Oktagon Bratislava Bude to poprvé, co něco takového uvidím živě, tak se na to hrozně těším. :)