KristýnaN

Jaký je účel a cíl EU? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Cíli EU jsou mír, blahobyt a především život ve spravedlivém a bezpečném světě pro téměř půl miliardy občanů.
Jde o vytvoření společného trhu a hospodářské a měnové unie, podporu rozvoje a růstu hospodářství, zaměstnanosti, konkurenceschop­nosti a zlepšování životní úrovně a kvality životního prostředí. K zabezpečení těchto cílů slouží čtyři základní svobody vnitřního trhu: volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu, a dále společné politiky Evropské unie například v oblastech hospodářské soutěže, společné vnější obchodní politiky a zemědělství.

Historie tohoto uskupení sahá do období po 2. světové válce. Jeho účelem byla potřeba řešit otázky ekonomického růstu a také mírové budoucnosti v Evropě.

Zásadní událostí se stala tzv. Schumanova deklarace. Tedy návrh francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana na společnou kontrolu nad produkcí uhlí a oceli (klíčových surovin pro zbrojní průmysl), který byl zveřejněn dne 9.5.1950. Na tuto výzvu, kromě přímo osloveného Německa, reagovaly také vlády Itálie, Belgie, Lucemburska a Nizozemska. A v dubnu 1951 byla v Paříži zástupci uvedených 6 států podepsána Smlouva o založení Evropského společenství uhlí a oceli. To byl základ současné rozvinuté evropské integrace.

Zdroj: http://www.eu­roskop.cz/703/3/7/­sekce/faq/

led

Kerberus,
ten dlhý výpis stačí jednoducho (neoficiálne):
cieľom EU je sústrediť ekonomiku a politiku európy do jednej línii.