medved113

Jaký je tvar příjmení Moravec pro 5 pád jednotného čísla

Oslovujeme pane Moravec nebo pane Moravče?

Nejlepší odpověď
annas

5. pádem voláme, takže pane Moravče!, podvzor cizinec. Jen doplňuji, že podstatná jména končící na -ec – např. otec, letec, běžec atd.- mají v 5. p. koncovku -če, tedy otče, letče, běžče atd.

1. pád při oslovování je výrazem nadřazenosti a navíc je nespisovný. Dost často se chybuje.

Moje odpověď na příjmení Srnec – stejné zakončení. ..

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sklonovani-prijmeni-2

Další odpovědi
Bobík147

Myslím si, že pane Moravče.
V češtině je zpravidla tvar 5. pádu odlišný od 1. pádu slova, což platí i pro tvary příjmení. Oslovujeme a voláme tedy nikoli pane Novák, ale pane Nováku atd.

Zdroj: http://www.sklo­novani.cz/sklo­novani-prijmeni/

BENYTA

Podle mě Moravče…kdyby to byl pan Mravenec, tak bych taky řekla Mravenče..

Andre5000

5. pádem volám, oslovujeme – Moravče! Bohužel mnoho Čechů nemá vůbec povědomí o pátem pádu a slovují prvním pádem.