Karolí

Jaký je to vid u slova ?

Potřebovala bych z těchto slov vybrat pouze slova nedokonavá
: Léčí, položím, zasměju se, dává, unášíte, přeložit, znesnadníš, zahraje, oznamujeme, vyvrtá, vrčet, zakopat, zalamuje, bije, přepočítá, vytisknout, zastrašit, přecvičí, oklepal se, odjedeš, nesněz, nabrousil by, orazítkujeme, zná, vyluxujeme, přepočítá, nepekla by, neprat, uč, vyšít, prosí, vyprosil si, zajede, žijeme, jí, připálí, vystrašil, plakala, natřel, vymalovala, přenášíš, přitlačíme, ukazuj, ukaž, zlepšuješ, vyplivl, okořenila, nezasmáli by se, zahrál, natřít, pocukruj, odnášíme si, zastrčíš, hodlá, propadám, ukradne, přelomím, přináší, nabílit, osvětlil by, zakopat, jde, oklamala, zavři, poleje, vyvětrat, zneškodní, přibalit, zkontrolovat, vyrušil, začni, přilepili jsme, byl by se zapotil, prosí, ujel, ukazuje, neprosí, ztratit, ulomila jsem, jí, nanáší, překřičeli, jsme, rozbil, obuj se, snažte se, umelu, vyprat, ozdobila jsem, přetíná, značkujme, vyhraje, odstrčil by, mýt, zlomil jsem, vát, olamovali, ozdobit, zruš, přibarvil by, krájet, prostrčit, zajímali bychom se, odjed'te, nespadni ( mělo by jich tam být 36 )
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Andělé

Co se třeba podívat na net,tím si to sama procvičíš a rychleji naučíš…:-)

Mrkni např.zde:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slo­vesn%C3%BD_vid

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6052

Další odpovědi
WeeBear

A další domácí úkol, divím se, že vás baví přepisovat tolik slov, než to udělat během pěti minut sám.

  • dokonavý: dokonavé sloveso vyjadřuje děj nějak ohraničený (vystřelit, sednout)
  • nedokonavý: nedokonavé sloveso vyjadřuje děj probíhající, neohraničený (střílet, sedět)

dokonavé nedokonavé
vdát se vdávat se
zazpívat zpívat

Zdroj: http://www.srom­.hranet.cz/pro­jekty/2004/no­vakr/slovesa.htm