wendyX

Jaký je tlak (přetlak) v Papinově hrnci při vaření pokrmů?

Dal by se alespoň orientačně odvodit/vypočítat pro případ, kdy:

  • „únikový“ centrální otvor pro odvod páry má průměr 3 mm
  • a závažíčko, kryjící tento otvor váží 40 gramů ?

Nejlepší odpověď
mosoj

0,57 at
Doplňuji:
Jo jasně . Pardon. Tu jednu atm je třeba připočíst takže 1,57 atm je přetlak. Správně 157 kPa.

Další odpovědi
klumprt

Počítat se mi to nechce ale v tomto článku
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Pres­sure_cooking
píšou, že tam bývá tlak 0,8 – 1 bar. Voda při tlaku 1 bar vaří až někde při 121°C.

klumprt

0,57 atmosféry, to bude spíš podtlak ne? 🙂

klumprt

Ta atmosféra co tam je, už se asi nepočítá, tak v tym připadku by to byl přetlak 🙂

cochee

Jasně. Přetlak je přírůstek nad tlak normální, resp. vně systému. Takže je-li normální tlak 1 bar a v nádobě je přetlak 0,57 bar, je celkový tlak v nádobě 1,57 bar, nikoliv podtlak :)

mosoj

Dík cochee. Tak nějak jsem myslel po svém.

mosoj

Ještě správněji je to1,57 bar absolutního tlaku.