Dochy

Jaký je správný tvar 7. pádu z „dva plátky“

Můžete někdo potvrdit, příp. rozvést? Vychází nám: „se dvěma plátky“, ale zní nám to hrozně… O hodně lepší je „se dvěma plátkama“ 😉 i když cítím, že ani to není ono…

Nejlepší odpověď
annas

Číslovka dva/oba atd. má tzv. duálové tvary,. Jsou jen tři, takže je snadné si je zapmatovat.

V 7. pádu je jediná možnost s/se…

1., 4. a 5. pád dvě, obě/dva, oba
2. a 6. pád dvou/obou
3. a 7. pád dvěma/oběma

Nenechte se zmást tvary podstatného jména, které následuje.

Takže se dvěma plátky.
--

Ale pozor – se dvěma ušima, rukama, nohama apod. – orgány lidského či zvířecího těla, které jsou párové a mají rovněž původní duálové tvary.

..
POZOR – tvar „plátkama“ je nespisovný , patří do obecné češtiny. ,
Není to tvar hovorový, tedy spisovný.

Je třeba rozlišit mezi obecnou čestinou é nespisovnou a hovorovou češtinou = mluvenou podobnou spisovné češtiny.

Další odpovědi
Hans51

Plátek je rodu mužského, vzor hrad. Čili mluvnicky správně je „se dvěma plátky“ (se dvěma hrady), ne „se dvěma plátkama“ (se dvěma hradama). Nicméně Vámi zmíněná druhá varianta je obecnou češtinou (opraveno po upozornění Annas).

gecco

Za „se dvěma plátkama“ bych plátkoval…
😉

anonym

Osobně bych napsal s dvěma plátky …

Dochy

Díky lidi…
Jugare, musí být „se“ „sdvěma“ nelze vyslovit. Ok, tak lze, ale… 😉

annas

Ad Dochy, správně by mělo být se dvěma.

Předložky se vokalizují, je-li na druhém místě jiná souhláska než r (ř), l. Je to obecné pravidla,

Ale pokud nepřekáží výslovnosti, nemusí se vokalizovat.

annas

Ad Hans51

vloudila se vám chyba. Tvar „plátkama“ není hovorová čeština, ale obecná.

Takže v tomto směru je vaše odpověď nepřesná.

Hans51

Děkuji Vám za připomínku 😉 opravím svoji odpověď.

anonym

Tobě taky.
Je třeba rozlišit mezi obecnou čestinou é nespisovnou a hovorovou češtinou = mluvenou podobnou spisovné češtiny.

annas

Ad Jugarku,

děkuji. Velmi mě těší tvoje pozornost. 🙂
Zřejmě bys měl požádal o upravování otázek, určitě bys zvládl perfektně. 🙂

Za překlep se ve škole pětka nedává, ale tvaroslovná chyba a její zdůvodnění mate tazatele.

Ale nic proti tomu, protože každému se nepodaří mít poradnu v mém oku – správně svém oku.

Potřebovala bych poradit, abych to uměla jako ty …" na této poradně v mém oku,vidím..,"