Kelt

Jaký je současný rychlostní rekord dosažený na železnici?

Zajímají mne vlaky, železnice a samozřejmě rekordy. Tak 3.4.2007 dosáhl TGV rychlosti 575 km/h a 21.4.2015 dosáhl Maglev v Japonsku rychlosti 603 km/h. Uplynuly 4 roky a je možné, že někdo jel rychleji. Nevíte náhodou, zda je to pravda? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Stále to prvenství drží oficiálně Maglev s 603 km/h. Pokud jel někdo na kolejích rychleji tak to zřejmě nikomu neřekl 🙂

Ale velké naděje se vkládají do hyperloop který má čistě z fyzikálního hlediska schopnost tento rekord výrazně posunout dál. Protože hyperloop to je vlastně v ideální verzi maglev uvnitř vakuové trubky, díky absenci jakéhokoliv tření vzduchu se nemusí zabývat aerodynamikou a může dosahovat teoreticky obrovských rychlostí. Jsou to zatím ale jen teoretické dohady, dnešní prototypy ještě tak daleko nejsou, je to ale zřejmě jen otázka času.

anonym

v případě hyperloopu se bavíme řádově o hypotetickém zdvojnásobení tohoto rekordu, hyperloop by měl být schopen dosáhnout až 1200km/h . Takové rychlosti konvenční rychlovlaky ani maglev pohybující se v běžné atmosféře nebudou schopny nikdy dosáhnout. Pro takovou rychlost je opravdu třeba zbavit lokálně aerodynamiky, alespoň částečně.

Kepler

Tak maglev ani hyperloop už nejsou železnice, páč se nepohybují po kolejích. Mělo by se mluvit o hromadné pozemní dopravě. Myslím, že železnice už na své limity narazila.